Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"Rz": Leki mogą zdrożeć

Rzeczpospolita | 2008-12-11

"Rz" dotarła do druzgocącej opinii UOKiK o nowym prawie farmaceutycznym. Zdaniem ekspertów z branży proponowane zmiany podbiją ceny leków refundowanych średnio o 16 proc. - podaje Rzeczpospolita.

W Polsce działa dziś 13,5 tys. aptek. Część z nich jest w rękach grup kapitałowych prowadzących hurtowy handel lekami. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, ich właściciele będą zmuszeni pozbyć się detalu.
Do tej pory dokument będący praktycznie niezmienioną wersją projektu, nad którym pracował jeszcze poprzedni rząd, krytykowała głównie branża. Potem przyłączyły się do niej środowiska przedsiębiorców (jak Centrum im. Adama Smitha, . Teraz do głosu - w ramach konsultacji nad ustawą - włączył się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W opinii, do której dotarła "Rz", UOKiK alarmuje, że proponowane rozwiązania przeczą zasadom wolnego rynku, zagrażają konkurencji w obrocie farmaceutykami, a także doprowadzą do wzrostu cen leków.
Chodzi przede wszystkim o zapis wprowadzający sztywne ceny i marże leków zarówno w hurcie, jak i detalu. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia takie rozwiązanie miałoby wyeliminować różnice w cenach leków z korzyścią dla ich nabywców. Według UOKiK jest to rozumowanie nietrafne. Dziś cena, jaką pacjent płaci za lek w aptece, składa się z dwóch części. Jedną z nich - do tzw. limitu ceny (poziomu ceny najtańszego farmaceutyku w danej grupie terapeutycznej, - pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Drugą - ponad wspomniany limit ceny - sam pacjent. Nie musi jednak płacić ceny najwyższej. Dzięki temu, że marża firm farmaceutycznych nie jest sztywna, mają one możliwość manewru - np. naliczania rabatów od ceny podstawowej. Jak podkreśla UOKiK, wprowadzenie sztywnej marży uniemożliwi te praktyki, prowadząc do wzrostu cen.

 

Rzeczpospolita, 11.12.2008

Brak tagów