Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Badania nad termiczną utylizacją odpadów medycznych

PAP | 2010-06-07
Przewoźna instalacja do termicznego rozkładu, tzw. pirolizy, pozwala przerobić odpadki z kurzej czy indyczej fermy na biopaliwo - poinformowano podczas 234 konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego w Bostonie.
Informację na ten temat podaje serwis internetowy EurekAlert.


Opracowane przez prof. Fostera Agblevora z Virginia Tech urządzenie pozwala przerobić uciążliwe odpady na biopaliwo, gaz nadający się do celów energetycznych oraz nawóz.

Podczas pirolizy, odpady złożone z odchodów, ściółki (najczęściej wióry i łupiny orzeszków ziemnych), pierza oraz resztek paszy są podgrzewane tak długo, aż odparują. To, co pozostanie nadaje się na nawóz, a skroplony destylat - na paliwo. Gaz, który się nie skropli służy do ogrzewania kolejnych porcji odpadów.

Na amerykańskich farmach drobiu co roku powstaje 5,6 miliona ton odpadków, które można by lepiej wykorzystać. Dotychczas stosuje się je jako dodatek do pasz dla bydła lub rozrzuca po polach, co może mieć szkodliwe następstwa dla środowiska i sprzyjać rozprzestrzenianiu ptasiej grypy. Przenośny pirolizer pozwoliłby pozbywać się odpadów od razu na farmie, a wysoka temperatura procesu niszczy wszelkie drobnoustroje.