Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Operacja małoinwazyjna podczas VI Forum Chirurgów Kręgosłupa

EURO RSCG Seniors | 2010-06-04
28 maja 2010r. w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze odbyła się operacja skomplikowanej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Operacja będzie transmitowana na salę obrad VI Forum Chirurgów Kręgosłupa. Podczas operacji wykorzystane zostaną najnowsze systemy małoinwazyjne DePuy Spine.

Ludzki kręgosłup jest przez wielu uważany za najbardziej złożoną strukturę ciała, która dostarcza możliwości wyszukanych funkcji ruchowych i chroni struktury nerwowe. W dzisiejszych czasach problemy z kręgosłupem stanowią ogromny problem o dużych kosztach społecznych – duży ból powoduje, że nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Często jedynym sposobem na wyleczenie jest operacja.

Rozwiązania chirurgiczne w kwestii sposobów leczenia kręgosłupa mają długą historię, lecz znaczący postęp nadszedł w ciągu ostatnich dekad dzięki dynamicznemu rozwojowi instrumentarium I radiologii. Pomimo, że klasyczne operacje są standardem podczas wielu operacji kręgosłupa, duża grupa pacjentów może być operowana także techniką małoinwazyjną (Minimally Invasive Spine Surgery), co znacznie podnosi komfort leczenia i szybszy powrót do zdrowia. Operacje takie są nowym kierunkiem w dziedzinie chirurgii. Dzięki systemom wprowadzonym na nasz rynek można zoperować pacjenta przezskórnie, małoinwazyjnie - uzyskując taki sam efekt stabilizacyjny, jak w przypadku operacji klasycznej. Coś co do tej pory odbywało się w kilku salach operacyjnych w Polsce, dzisiaj staje się standardem leczenia.

Podczas operacji transmitowanej z Zielonej Góry na salę obrad Forum Chirurgów Kręgosłupa, chirurdzy zastosowali małoinwazyjną metodę, dzięki której młody człowiek z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa będzie miał szansę powrotu do normalnego czynnego zawodowo i sportowo życia. Dzięki moderatorom na sali obrad i sali operacyjnej, chirurg operujący mógł opisywać kolejne etapy operacji.
Podczas operacji wykorzystane zostały najnowsze systemy małoinwazyjne DePuy Spine, firmy Johnson & Johnson, która jest partnerem tego wydarzenia:
VIPER 2 – przezskórna stabilizacja przeznasadowa kręgosłupa w odcinku piersiowo-lędźwiowym; pozwala na usztywnienie kręgosłupa przez małe nacięcia na skórze.
PIPELINE – małoinwazyjny rozwieracz do tkanek miękkich pozwalający na implantację klatki międzytrzonowej z małego otwarcia.
CONCORDE – małoinwazyjna stabilizująca klatka międzytrzonowa.

W stabilizacjach kręgosłupa małoinwazyjny lub przezskórny dostęp powoduje mniejsze uszkodzenie tkanek, mniejszą utratę krwi, zmniejsza ból pooperacyjny pacjenta. Chirurg nie musi wykonywać obszernych cięć, po których pozostają duże blizny, a wewnętrzne zrosty uciskają na korzenie, często prowadząc do kolejnej operacji. Osoba, która miała wykonaną operację metodą małoinwazyjną wychodzi ze szpitala cztery razy szybciej, niż pacjenci operowani klasycznie. To w konsekwencji niesie za sobą szybszy proces zdrowienia pacjenta oraz zmniejsza całkowite koszty operacji.