Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

''Mniej dźwigaj''- kampania dla pracowników służby zdrowia

Onet.pl | 2010-06-02
"Mniej dźwigaj" - to hasło kampanii informacyjnej Państwowej Inspekcji Pracy, skierowanej przede wszystkim do pracowników handlu oraz służby zdrowia.

Według PIP, problemy z kręgosłupem są jedną z częstszych przyczyn nieobecności w pracy, dlatego podczas kampanii Inspekcja będzie namawiać do zmniejszenia obciążeń kręgosłupa, bezpiecznego podnoszenia i przenoszenia ciężarów.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie PIP w jednym z supermarketów kasjer-sprzedawca podczas jednej zmiany przenosi i przekłada ponad 2 tony produktów (w tym wielokilogramowe zgrzewki). Natomiast w 242 Domach Pomocy Społecznej, skontrolowanych przez PIP było w ostatnich latach aż 70 wypadków przy pracy spowodowanych przeciążeniem kręgosłupa u pielęgniarek, opiekunek czy pokojowych. Celem kampanii jest uświadomienie pracownikom i pracodawcom zagrożeń związanych z dźwiganiem ciężarów oraz pokazanie jak można tego uniknąć - podaje Inspekcja.

PIP chce w całym kraju przeszkolić pracodawców opieki zdrowotnej i handlu, którzy później będą szkolili swoich pracowników. Inspektorzy pracy będą udzielać porad eksperckich. PIP przygotowała też wydawnictwa na ten temat.

Oprócz działań informacyjnych Inspekcja prowadzi kontrole w budownictwie, placówkach ochrony zdrowia oraz sklepach wielkopowierzchniowych.

Kampania to element ogólnoeuropejskiej kampanii, prowadzonej w krajach UE.
W całej Europie ok. 15 proc. kosztów wypadków przy pracy i chorób zawodowych powstaje w wyniku urazów kręgosłupa i mięśni - podała PIP. W Polsce koordynatorem kampanii jest Centralny Instytut Ochrony Pracy.