Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"Rz": Ewa Kopacz o projekcie Balickiego i Dorna

Rzeczpospolita | 2008-12-11

Częściowe naprawianie służby zdrowia jest nieefektywne - tak minister zdrowia Ewa Kopacz odniosła się do projektu nowelizacji ustawy o zoz-ach autorstwa Marka Balickiego  i Ludwika Dorna - informuje Rzeczpospolita.

Na konferencji w ministerstwie zdrowia Kopacz podkreśliła, że projekt złożony we wtorek w Sejmie zakłada fakultatywność przekształceń szpitali w spółki prawa handlowego. Byłby on - jak powiedziała minister - 42. nowelizacją ustawy o zakładach opieki społecznej.
Wiceminister zdrowia Jakub Szulc przypomniał, że także pierwotna wersja rządowego projektu zakładała fakultatywność takich rozwiązań, jednak zrezygnowano z tego, gdyż - jak powiedział Szulc - byłoby to "konserwowanie tego układu, w którym funkcjonujemy".
"Jeżeli nie ma obligatoryjności, to nie ma gwarancji, że wszystkie samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej dokonają przekształceń, że będą działały w sposób bardziej efektywny" - powiedział Szulc.
Jego zdaniem przewidziane w projekcie Dorna i Balickiego określenie udziału podmiotu publicznego w spółce prowadzącej szpital, na co najmniej 75 proc. "zniechęci" podmioty niepubliczne do inwestowania w spółkę.
W ocenie Szulca jest to także niezgodne z zasadą konkurencyjności Unii Europejskiej, a ponadto nie daje gwarancji na zapewnienie strumienia finansowego, potrzebnego szpitalom na dostosowanie się do standardów unijnych do roku 2012.

 

Rzeczpospolita, 11.12.2008

Brak tagów