Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Mini detektor do wykrywania HIV

PAP | 2010-05-31
Elektrochemiczny miniaturowy detektor, którego wielkość jest mniejsza od jednogroszówki, pozwala na wykrycie w badanej próbce białka enzymatycznego wirusa HIV, tzw. proteazy. Przeciwko temu białku skierowane są najbardziej obiecujące metody walki z HIV, informuje pismo "Chemical Communications".

"Minęło już przeszło 20 lat od dnia, gdy zidentyfikowano wirusa HIV, jako czynnik wywołujący zespół nabytego niedoboru odporności, chorobę potocznie znaną jako AIDS (ang. Acquired Immunodeficiency Syndrome" - przypomina prowadzący najnowsze badania prof. Heinz- Bernhard Kraatz z kanadyjskiego University of Saskatchewan.

Według badacza, jedną z metod walki z HIV jest blokowanie, za pomocą różnego typu związków chemicznych, poszczególnych etapów cyklu rozwojowego wirusa. Wiele obiecujących terapii zaburza funkcjonowania białkowej proteazy HIV-1, która odpowiada za właściwe utworzenie wirulentnej, czyli silnie chorobotwórczej cząstki wirusa HIV.

Kanadyjscy naukowcy z grupy badawczej prof. Kraatz'a opracowali nowe urządzenie pozwalające na prostą i tanią detekcję elektrochemiczną proteazy HIV-1 w analizowanej próbce.

Detektor składa się z części organicznej, którą stanowi peptyd o nazwie pepstatyna oraz z ferrocenu, związku metaloorganicznego zawierającego żelazo. Obie składowe są osadzone na złotej elektrodzie, za pomocą której rejestrowane są zmiany elektrochemiczne układu detekcyjnego.

Zintegrowana z detektorem pepstatyna łączy się z obecną w próbce proteazą HIV-1 i blokuje ją. Wpływa to na na właściwości oksydoredukcyjne ferrocenu - utrudnia jego utlenianie. Rejestrowane zmiany właściwości elektrochemicznych wskazują na obecność w próbce proteazy HIV.

Czujnik opracowany przez kanadyjskich naukowców nie tylko pozwala na określenie obecności tego enzymu w badanej próbce, ale również umożliwia dość precyzyjne oszacowanie jej stężenia. Dzięki temu, może być przydatny w badaniach nad nowymi formami leków do walki z wirusem HIV. KLG