Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Tomografia komputerowa: 3-wymiarowe obrazy komórki

Nature Methods | 2010-05-28
Dzięki metodzie nieco podobnej do stosowanej w medycynie tomografii komputerowej można otrzymać trójwymiarowe obrazy żywej komórki - informuje pismo "Nature Methods".

Metoda, opracowana przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge (stan Masachusetts) pozwala, najdokładniej jak dotąd, ukazać procesy zachodzące wewnątrz żywej komórki - bez potrzeby stosowania fluorescencyjnych znaczników, czy innych sztucznych środków kontrastujących.

Na razie udało się miedzy innymi uzyskać trójwymiarowy obraz komórek raka szyjki macicy oraz ciała nicienia Caenorhabditis elegans, szeroko stosowanego do badań laboratoryjnych.

Podobnie jak w przypadku tomografii komputerowej, trójwymiarowy obraz powstaje po złożeniu kompletu "plasterków" - tj. przekrojów uzyskanych dzięki zespołowi źródła promieniowania rentgenowskiego i detektora, obracających się wokół badanego obiektu.

W tomografii komputerowej obraz przekroju rekonstruuje się badając pochłanianie promieniowania przez badany obiekt przy różnych położeniach źródła i detektora.

W przypadku żywej komórki chodzi nie tyle o pochłanianie promieniowania (w tym przypadku światła), co zmiany współczynnika załamania, a raczej związanej z nim szybkości poruszania się światła w przezroczystym ośrodku. Różne struktury komórkowe załamują światło w różny sposób.

Te subtelne różnice pozwala mierzyć technika interferometrii - porównywania wiązki światła, która przeszła przez badaną próbkę, z wiązką wzorcową. W rezultacie, po każdym obrocie zespołu źródło-detektor wokół próbki, powstaje dwuwymiarowy przekrój z zaznaczonymi obszarami w różny sposób załamującymi światło. Wystarczy ułożyć kolejno komplet (na przykład 100) takich
przekrojów, by powstał obraz trójwymiarowy. Początkowo całe badanie trwało 10 sekund, ale udało się skrócić je do 0,1 sekundy, co umożliwia dokładne badanie żywej komórki bez żadnych przygotowań - barwienia czy zamrażania.

Rozdzielczość uzyskanego obrazu wynosi na razie około 500 nanometrów (miliardowych części metra), jednak naukowcy liczą, że uda się ją poprawić do 150 nanometrów. Dla porównania mikroskop elektronowy ma rozdzielczość około 10 nanometrów.