Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Nowe Centrum Kardiologii w Józefowie

Ewa Szczecińska | 2010-05-17
Nowe Centrum Kardiologii w Józefowie

Przeludnione sale, niekończące się kolejki, przestarzały sprzęt – taki obraz towarzyszy pewnie każdemu Polakowi korzystającemu z usług państwowej służby zdrowia.

Na szczęście pojawiła się alternatywa. Pod koniec grudnia otworzono jeden z najnowocześniejszych szpitali w Polsce - Centrum Kardiologii w Józefowie, (w województwie mazowieckim).

Założycielami jest grupa polskich inwestorów. Połowę udziałów mają lekarze, druga połowa jest w posiadaniu prywatnego, polskiego inwestora. Szpital podpisał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, od początku uczestniczy także w dwóch międzynarodowych programach monitorowania jakości.

Komfortowo i bez kolejek

Pomysł, na zbudowanie szpitala spełniającego najwyższe standardy, zrodził się w głowie dyrektora i założyciela doktora Zygmunta Kalicińskiego już dziesięć lat temu. - Trzydzieści lat doświadczeń, prac w różnych warunkach, uświadomiło nam, co jest ważne, co utrudnia, a co może usprawnić pracę lekarzy – podkreśla doktor Kaliciński. Klinika została stworzona przez lekarzy dla pacjentów. Priorytetem jest bezpieczeństwo i wygoda zarówno kuracjuszy jak i lekarzy tam pracujących. Architektura placówki została drobiazgowo przemyślana i dopracowana w każdym calu. Większość pracowni diagnostycznych i zabiegowych znajduje się na parterze. Drzwi karetki i salę operacyjną dzieli dystans 20 m szerokiego korytarza bez żadnych zakrętów. W odległości zaledwie 4 m od miejsca postoju karetki znajduje się sala reanimacyjno-zabiegowa – przeznaczona dla pacjentów w najcięższym stanie. Dzięki takim rozwiązaniom poprawiliśmy komunikację między krytycznymi miejscami. Od momentu przyjazdu karetki pacjent w ciągu niecałej minuty może trafić na stół! – zachwyca się pomysłodawca. W szpitalu zatrudnionych jest 16 lekarzy i 40 pielęgniarek.

Techniki i technologie komunikacyjne

Na 2500 m kw. znajdują się nowoczesne sale operacyjne, wyposażone w sprzęt najwyższej jakości. Pomieszczenia zabiegowe od początku były projektowane tak, by móc wykorzystać możliwości, jakie daje telemedycyna. Dyrekcja czyni starania by jak najszybciej zainstalować aparaturę, dzięki której chory będzie mógł być operowany przez najwybitniejszych specjalistów z całego świata, nie ruszając się z Józefowa. Do dyspozycji pacjentów są przestronne, komfortowe sale 1 i 3-osobowe, wyposażone w indywidualne węzły sanitarne i klimatyzację. Przy każdym łóżku, a także w łazienkach, zainstalowano systemy przywoławcze (guziki alarmowe zostały zamontowane przy każdej toalecie i prysznicu). Szpital został oczywiście dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jak podkreśla dyrektor 24-godzinny dyżur pełnią wybitni lekarze, specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, którzy są w stanie wykonać każdy, nawet najbardziej skomplikowany zabieg. Ponadto szpital posiada stację Lifenet. Dzięki tej Medycznej Stacji Odbiorczej personel Centrum Kardiologii może odebrać np. wynik badania EKG przesłany przez zespół pogotowia ratunkowego, a dyżurujący kardiolog od razu ocenić stan chorego. Pozwala to bezzwłocznie przystąpić do zabiegów ratujących zdrowie i życie pacjenta.

- Szybko udało się nam także nawiązać współpracę ze wszystkimi placówkami medycznymi w Otwocku. W niedalekiej przyszłości chcemy stworzyć lokalną sieć wzajemnych usług i ściśle współpracować ze stałymi konsultantami głównych specjalności – dodaje Zygmunt Kaliciński.

W tej chwili szpital dysponuje:

Oddziałem kardiologicznym – (z 23 łóżkami) z pododdziałem intensywnego nadzoru kardiologicznego- (gdzie znajdują się 4 stanowiska)

Poradnią kardiologiczną z pracowniami:
  • pracownią kontroli stymulatorów
  • pracownią Holtera
  • pracownią EKG
  • pracownią echokardiografii
  • pracownią prób wysiłkowych
  • Pracowniami zabiegowymi:
  • pracownią hemodynamiki
  • pracownią elektrofizjologii
  • bogatym zapleczem diagnostyczno-leczniczym

W centrum wykonywane są wszystkie typy operacji u chorych na serce, m. in.:

plastyka tętnic wieńcowych, zamykanie nieprawidłowych połączeń wewnątrzsercowych, plastyka zastawek, leczenie zaburzeń rytmu serca (przy pomocy ablacji), wszczepienie urządzeń stymulujących, defilibrujących, resynchronizujących.

Do końca 2010 roku planowane jest uruchomienie bloku kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej, a szpital zacznie przyjmować także najmłodszych pacjentów. Ale to nie koniec nowości. Lekarze z Centrum Kardiologii w Józefowie myślą o stworzeniu systemu monitorowania zdrowia na odległość. Chory, zostałby wyposażony w kartę – Tu się leczę! Mógłby to by być np. pendrive zawierający informacje o problemach, chorobach, czy grupie krwi. Po podłączeniu urządzenia do komputera, lekarz od razu łączyłby się z portalem szpitala oraz lekarzem prowadzącym. Takie rozwiązanie pozwoliłoby zaoszczędzić czas, ponieważ chory nie musiałby być diagnozowany kolejny raz. W nagłych przypadkach od razu można by skutecznie interweniować.

Jak widać szpital Centrum Kardiologii w Józefowie to na wskroś nowoczesna placówka nie tylko pod względem wyposażenia i wyszkolenia personelu, ale przede wszystkim w aspekcie nowatorskich rozwiązań organizacyjnych, które zdecydowanie podążają w kierunku bezpieczeństwa pacjenta, nie tylko w trakcie leczenia w szpitalu, ale również po wypisaniu go do domu. Wykorzystanie w tym celu dobrodziejstw najnowszych technologii, w tym telemedycyny, i innych sposobów komunikacji elektronicznej pozwala pacjentowi poczuć, że opieka nie kończy się w momencie opuszczenia szpitala, ale, że lekarze z Centrum Kardiologii w Józefowie czuwają nad jego sercem nieustannie tutaj w kraju i w czasie dalekich podróży zagranicznych. Jest to opieka bez granic i takie jest właśnie Centrum Kardiologii Józefów.