Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Szpital Medicover: pierwsza operacja laparoskopowa

Future PR | 2010-05-14
Szpital Medicover: pierwsza operacja laparoskopowa

W Szpitalu Medicover przeprowadzono operację laparoskopową z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu do wizualizacji trójwymiarowej.
12 maja br. w Szpitalu Medicover w Wilanowie odbyła się konferencja pt. „Laparoskopia przestrzenna – nowy wymiar operacji małoinwazyjnych”.


Kluczowym punktem konferencji była multimedialna transmisja operacji laparoskopowej z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu do wizualizacji trójwymiarowej Viking 3D. Szpital Medicover stanie się wkrótce jedyną placówką w Polsce posiadającą sprzęt umożliwiający wykorzystanie innowacyjnej i wysoce zaawansowanej technologii 3D w laparoskopii.

Operację usunięcia pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopii przestrzennej przeprowadził doc. dr hab. n. med. Maciej Kielara, Dyrektor Kliniki Chirurgii i Dyrektor Medyczny Szpitala Medicover, jeden z założycieli Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, wieloletni członek m.in. sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Technika 3D w laparoskopii polega na wykorzystaniu zamiast monitora telewizyjnego, obrazu 3D transmitowanego bezpośrednio do specjalnego hełmu. Otrzymany w ten sposób trójwymiarowy obraz umożliwia uwidocznienie szczegółów anatomicznych, co pozwala na dokładniejsze preparowanie tkanek i zminimalizowanie powikłań. „Sprzęt do wizualizacji trójwymiarowej dzięki zastosowaniu wysoce zaawansowanej technologii 3D umożliwia chirurgowi uzyskanie dokładniejszego, trójwymiarowego obrazu przestrzennego operowanego obszaru, przez co pozwala lepiej ocenić warunki anatomiczne. Można go wykorzystać we wszystkich operacjach laparoskopowych w obszarze jamy brzusznej i klatki piersiowej” – mówi doc. Kielar.

Przed wykonaniem operacji doc. Kielar zaprezentował uczestnikom konferencji profil Szpitala Medicover, pierwszego pełnoprofilowego prywatnego szpitala w Polsce. Następnie głos zabrał prof. dr hab. n. med. Edward Stanowski, konsultant Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Torakochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Obrony Narodowej, Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, a jednocześnie kierownik Kliniki Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Prof. Stanowski przedstawił krótki rys rozwoju chirurgii laparoskopowej na świecie, zaś przedstawiciel firmy Viking Systems, producent trójwymiarowego obrazowania wykorzystywanego w chirurgii – przedstawił zalety systemu.

„Chcemy, aby Szpital Medicover wyznaczał kierunki nowoczesnej hospitalizacji, ale jednocześnie, by stał się jednym z ważnych ośrodków medycznych edukujących kadrę lekarską nie tylko z Medicover, ale również spoza firmy. Zorganizowana przez nas konferencja na temat nowoczesnej laparoskopii przestrzennej, w trakcie której lekarze mieli możliwość uczestniczenia w multimedialnej transmisji operacji laparoskopowej, przeprowadzonej z wykorzystaniem zaawansowanego sprzętu do wizualizacji trójwymiarowej, to świetna okazja do wymiany wiedzy i propagowania nowoczesnych metod operacyjnych. Jestem dumny, że to właśnie Szpital Medicover jest pierwszą placówką w Polsce, która wykorzystuje sprzęt tej generacji” – mówi Loic Fretard, Dyrektor Zarządzający Szpitala.