Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Starogard Gdański ma Medyczną Stację Odbiorczą

Planet PR | 2010-05-14
Starogard Gdański ma Medyczną Stację Odbiorczą

Starogard Gdański ma Medyczną Stację Odbiorczą

Pracownia Hemodynamiczna Pomorskich Centrów Kardiologicznych w Starogardzie Gdańskim włączyła się w ogólnopolski program telemedycyny ratunkowej Lifenet. Uruchomiona w placówce Medyczna Stacja Odbiorcza pozwoli zwiększyć skuteczność pomocy niesionej zawałowcom. Nowa technologia będzie służyć mieszkańcom powiatów: starogardzkiego, sztumskiego i kwidzyńskiego.

System telemedycyny ratunkowej Lifenet, za którego wdrażanie w Polsce odpowiedzialna jest firma Physio-Control, dział Medtronic Poland, stwarza realną szansę na ograniczenie liczby zgonów będących rezultatem zawału serca. Co więcej, dzięki skróceniu czasu transportu chorego na oddział intensywnej opieki kardiologicznej ma on znacznie większe szanse na całkowity powrót do zdrowia.

- Dzięki Medycznej Stacji Odbiorczej uruchomionej w naszym Centrum będziemy mogli odbierać, przesyłane z defibrylatorów zainstalowanych w karetkach, wyniki badań EKG. Tym samym dyżurujący w pracowni hemodynamiki kardiolog od razu dokona ich analizy i wytyczy dalszą ścieżkę postępowania z pacjentem. Poważnie chorzy bez dodatkowych badań trafią na zabieg ratujący życie – mówi dr n. med. Witold Dubaniewicz, ordynator oddziału kardiologii inwazyjnej Pomorskich Centrów Kardiologicznych w Starogardzie Gdańskim.

Ponadto, dyżurujący przez całą dobę lekarz nie tylko będzie mógł zdecydować o natychmiastowym transporcie chorego na zabieg, ale także o podaniu pacjentowi już w karetce pogotowia odpowiednich leków. Jednocześnie ośrodek, do którego chory zostanie skierowany, będzie w stanie szybciej przygotować odpowiedni sprzęt na sali zabiegowej.

System działający w Starogardzie Gdańskim aktualnie umożliwia odbiór wyników z sześciu monitorów-defibrylatorów Lifepak: trzech ze Starogardu Gdańskiego, dwóch ze Sztumu i jednego z Kwidzyna. Liczba ta będzie jednak wzrastać – mówi Wojciech Kowalski, specjalista ds. telemedycyny z firmy Physio-Control. Dodatkowo na przełomie czerwca i lipca planowane jest uruchomienie Medycznej Stacji Odbiorczej w Wejherowie. Sieć Życia otuli więc jeszcze szczelniej woj. pomorskie.
System Lifenet działa już niemal we wszystkich województwach. W naszym kraju w trybie całodobowym pracuje już 49 MSO. Mogą do nich transmitować defibrylatory z ponad 40% z karetek zakontraktowanych przez NFZ oraz z ponad 80 SOR-ów. Polska plasuje się w ścisłej światowej czołówce pod względem wykorzystania telemedycyny w ochronie zdrowia.