Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"GW": Zdrowie bez innowacji

Gazeta Wyborcza | 2008-12-10

Większość Polaków skłonna byłaby dopłacić, by móc leczyć się nowocześniej. 54 proc. pytanych deklaruje, że wybrałoby zabieg z wykorzystaniem najnowszej aparatury i metod niż zabieg nieodpłatny. Brak opłaty ważny jest dla 41 proc. - informuje Gazeta Wyborcza.

To wyniki badań opinii wykonanych na zlecenie Grupy Roboczej na Rzecz Innowacji w Opiece Zdrowotnej. To naukowcy i eksperci szukający rozwiązań, które zwiększą dostępność innowacji w polskiej służbie zdrowia.
Bo Polska - jeśli chodzi o nowinki w leczeniu - od innych krajów Unii Europejskiej mocno odstaje. Z raportu grupy wynika, że w latach 2003-07 liczba nowych leków wprowadzonych do leczenia była w Polsce ośmiokrotnie mniejsza niż w Czechach i Słowacji, pięciokrotnie mniejsza niż na Węgrzech.
Na jeden milion mieszkańców w Czechach przypadało w tym czasie 13 tomografów komputerowych, w Polsce - dziewięć. Mamy też dwukrotnie mniej rezonansów magnetycznych, niż na milion ludzi mają Czesi. Ponadto infrastruktura techniczne jest rozmieszczona nierównomiernie, co ogranicza dostęp do badań dużym grupom pacjentów.
- Ochrona zdrowia odstaje od postępu cywilizacyjnego dokonującego się w naszym kraju - mówi prof. Jacek Jassem z Akademii Medycznej w Gdańsku. - A onkologia jest w szczególnie trudnej sytuacji. Z rozpoznanym nowotworem trzeba czekać kilka miesięcy na naświetlania, bo brakuje sprzętu. 30 proc. wyleczeń z raka to rażąco niski wynik na tle krajów UE.
Dane eksperci z Grupy przedstawili wczoraj na konferencji. - Chcieliśmy zacząć debatę o przyszłości w zdrowiu - tłumaczy prof. Stanisława Golinowska. Uważa, że rząd powinien sięgać po opinie ekspertów, by wypracować spójną strategię rozwoju.

 

Gazeta Wyborcza, 10.12.2008

Brak tagów