Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Najnowsze odkrycia: HIV - HPV

OTO PR | 2010-05-11
W przeprowadzonym badaniu udział wzięło 2.168 młodych mężczyzn z terenu Kenii, znajdujących się w wieku od 18 do 24 lat, którzy nie byli obrzezani, nie byli zainfekowani wirusem HIV, natomiast prowadzili aktywne życie seksualne. Mężczyźni ci zostali dwukrotnie przebadani pod kątem infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego – na początku eksperymentu oraz po ponad 24 miesiącach, jednakże większość z nich była obserwowana przez okres 42 miesięcy.

Opublikowane online 23 kwietnia, przed drukiem artykułu w czerwcowym wydaniu the Journal of Infectious Diseases, wyniki pokazują, że na początku doświadczenia, około połowa mężczyzn (1.089) była zakażona wirusem HPV. Po 42 miesiącach, 5.8% z tej puli mężczyzn było zakażonych również wirusem HIV, w porównaniu z infekcją HIV u 3.7% mężczyzn, którzy nie mieli wirusa HPV.

Jak stwierdziła główna autorka badań, Jennifer S. Smith, profesor epidemiologii w Gillings School of Global Public Health Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill, nawet w przypadku, gdy kontrolowane były u osób badanych takie czynniki, jak obrzezanie, opryszczka płciowa oraz inne seksualne i socjodemograficzne elementy ryzyka, mężczyźni zainfekowani wirusem HPV już podczas pierwszej wizyty, byli obarczeni większym ryzykiem zakażenia HIV, niż mężczyźni nieposiadający wirusa brodawczaka ludzkiego. Jak dodała profesor Smith, jeżeli odkrycia jej zespołu zostaną potwierdzone w innych badaniach, może się okazać, iż zapobieganie infekcjom wirusem HPV może stać się efektywnym narzędziem w prewencji HIV.

Rozwój szczepionki chroniącej przed HIV jest w chwili obecnej największą nadzieją na ograniczenie światowej pandemii AIDS, jednakże jak wiadomo, do dnia dzisiejszego skutecznej szczepionki nie udało się stworzyć. Niemniej jednak, istnieje szczepionka chroniąca przed infekcją określonymi typami wirusa HPV. Co to oznacza? Otóż istnieje możliwość, że szczepienie młodych mężczyzn przeciwko HPV jeszcze przed podjęciem przez nich aktywności seksualnej może potencjalnie chronić przed rozprzestrzenianiem się wirusa HIV.