Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"Rz": Zmiany w zakresie badań pracowników

Rzeczpospolita | 2008-12-10

Nie będzie obowiązkowych badań pozwalających na wczesne wykrycie raka piersi w ramach badań okresowych pracowników. W zamian firmę odwiedzi lekarz, by sprawdzić warunki pracy - informuje Rzeczpospolita.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy.
W przesłanym do konsultacji społecznych dokumencie mimo wcześniejszych zapowiedzi brakuje zobowiązania kobiet przechodzących badania związane z zatrudnieniem do przeprowadzania badań pozwalających na wczesne wykrycie raka piersi czy nowotworu szyjki macicy.
 Autorzy projektu proponują za to obligatoryjną wizytację stanowisk pracy przez uprawnionego lekarza mającego ocenić występowanie szkodliwych i uciążliwych warunków. Lekarz świadczący na rzecz danej firmy usługi związane z tzw. medycyną pracy będzie się musiał pofatygować osobiście do jej siedziby i przekonać, w jakich warunkach faktycznie pracują osoby kierowane na badania wstępne czy okresowe.
- To bardzo dobry pomysł. Wyjście lekarzy w teren i współpraca z przedsiębiorcą podniesie poziom opieki medycznej oferowanej załogom. Nie sądzę, by pracodawcy ograniczali dostęp specjalistom medycyny pracy do stanowisk pracy - mówi Michał Kuszyk, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.
Bardziej sceptycznie pomysł oceniają lekarze.
- Jak zawsze w naszym kraju będziemy mieli najlepsze przepisy. Problem w tym, jak one w praktyce będą wykonywane. Aby takie wizyty miały pożyteczne przełożenie, muszą to robić osoby, które mają dużą wiedzę o niekorzystnych czynnikach, jakie mogą występować na danym stanowisku. Niestety, nie każdy lekarz jest w stanie samodzielnie odkryć, co w miejscu pracy grozi konkretnemu pracownikowi - mówi dr Dariusz Kraśnicki, lekarz specjalista medycyny pracy z Wrocławia.

 

Rzeczpospolita, 10.12.2008

Brak tagów