Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"ŻW": Nowatorska metoda w Centrum Medycyny Sportowej

Życie Warszawy | 2008-12-10

W Centrum Medycyny Sportowej po raz pierwszy w Polsce zastosowano nowatorską metodę leczenia urazów kolan. Niestety, zabieg nie jest refundowany przez NFZ - informuje Życie Warszawy.

Pani Jolanta Krupa (70 lat, od lat cierpi na zwyrodnienie stawów. - Ból chwilami stawał się nie do zniesienia, nie pozwalał normalnie funkcjonować - opowiada. Od znajomej z Ameryki usłyszała o innowacyjnej technologii System iBalance AKR pozwalającej uniknąć wszczepienia endoprotezy. Gdy w Centrum przy Wawelskiej pojawiła się taka możliwość, nie wahała się ani chwili.
I jako pierwsza w Polsce poddała wczoraj zabiegowi z zastosowaniem plastikowego implantu.
Operacja (osteotomia korekcyjna kości piszczelowej, trwała półtorej godziny. Jej przeprowadzenia podjął się dr Konrad Słynarski z Centrum Medycyny Sportowej.
- Naciąłem kość piszczelową, włożyłem elastyczną płytkę i przykręciłem ją plastikowymi śrubkami - tłumaczy. - Dzięki tej metodzie można było uratować uszkodzony staw - dodaje. Nie trzeba było wszczepiać metalowych implantów czy endoprotezy lub dodatkowych elementów, np. śrub - mówi. Płyta, którą założył pacjentce dr Słynarski, jest wykonana z materiału zbliżonego do struktury kości.
Pionierska w Warszawie operacja zakończyła się sukcesem. Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Pani Jolanta obawia się jednak tego, co ją czeka po powrocie do domu.
- Dwa miesiące będę musiała chodzić o kulach, w stabilizatorze, którego nie wolno zdjąć -mówi. - Mam jednak nadzieję, że wkrótce będę poruszać się bez bólu - dodaje.
Dotychczas z technologii System iBalance AKR korzystały tylko Australia, Kanada i Norwegia. Teraz do tego grona dołączyła Polska. Materiał stosowany w najnowszych implantach jest wykorzystywany w chirurgii już od kilkunastu lat, ale dopiero półtora roku temu na świecie zastosowano go u pacjentów cierpiących na zwyrodnienia stawu kolanowego.

 

Życie Warszawy, 10.12.2008

Brak tagów