Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"Rz": Miliard złotych mniej dla NFZ

Rzeczpospolita | 2008-12-10

Fundusz prawdopodobnie nie dostanie tylu pieniędzy, ile planował. To skutek gorszych prognoz na przyszły rok. Szpitale kliniczne pierwsze odczuwają kryzys - informuje Rzeczpospolita.

Dyrektorzy szpitali klinicznych nie chcą podpisać z NFZ kontraktów na leczenie w przyszłym roku: "Warunki proponowane przez fundusz są równoznaczne ze zgodą na lawinowe zadłużanie się szpitali klinicznych i instytutów. Wiąże się to z trudnymi do wyobrażenia skutkami dla pacjentów i całego systemu ochrony zdrowia" - napisali wczoraj w oświadczeniu.
- Gdybyśmy przyjęli proponowane stawki, musiałbym obniżyć pensje w szpitalu o 10 procent. Dlatego nie mogę tego kontraktu podpisać - mówi Bogusław Poniatowski, dyrektor Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Brak porozumienia grozi komplikacjami dla pacjentów. - Nasz kontrakt z NFZ kończy się 31 grudnia. Jeśli nie podpiszemy nowej umowy, to od stycznia nie będę miał podstawy, by przyjmować bezpłatnie pacjentów - mówi Poniatowski. - Może to doprowadzić do sytuacji, że chorzy będą musieli zapłacić za zabieg w kasie szpitala, a potem domagać się zwrotu pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia, który ich przecież ubezpiecza.
To najczarniejszy scenariusz. - Mam nadzieję, że nim dojdzie do niego, uda nam się porozumieć - mówi dyrektor Mieczysław Pasowicz z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego.
Dyrektorzy powołali zespół negocjacyjny i spierają się z NFZ o cenę punktu (za każdego przyjętego pacjenta szpital dostaje określoną liczbę punktów uzależnioną od tego, jakie zabiegi mu wykonuje, . Fundusz chce za każdy punkt płacić 51 zł. Dyrektorzy: przynajmniej 57 zł. - A naprawdę w tak specjalistycznym szpitalu jak nasz powinno być 63 zł - uważa Sławomir Janus, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

 

Rzeczpospolita, 10.12.2008

Brak tagów