Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Medyczna Stacja Odbiorcza w Ostrowcu Świętokrzyskim

Planet PR | 2010-04-22
Medyczna Stacja Odbiorcza w Ostrowcu Świętokrzyskim

Medyczna Stacja Odbiorcza w Ostrowcu Świętokrzyskim

W Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii NZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim uruchomiono Medyczną Stację Odbiorczą. To druga w województwie placówka, która włączyła się w ogólnopolski program telemedycyny ratunkowej Lifenet. W całej Polsce jest ich 46. 

Do Medycznej Stacji Odbiorczej (MSO) uruchomionej w Świętokrzyskiem transmitować mogą na chwilę obecną trzy karetki: dwie z Lipska (woj. mazowieckie) oraz jedna z Opatowa (woj. świętokrzyskie). Liczba ta jednak będzie się zwiększać. Dodatkowo z ośrodkiem w Ostrowcu Św. współpracuje również Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) w Lipsku.

- Dzięki systemowi telemedycyny ratunkowej, którego serce bije w naszym szpitalu, będziemy mogli zaoszczędzić, tak ważny dla zawałowców, czas i nieść im pomoc przed upływem tzw. „złotej godziny” – mówi lek. med. Maciej Maliszewski, kierownik Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii NZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim. - Szybka diagnostyka i bezpośredni transport pacjenta na zabieg ratujący życie nie tylko zmniejszy ryzyko jego zgonu, ale także skróci pobyt chorego w szpitalu oraz czas jego rehabilitacji i powrotu do zdrowia.

System Lifenet, za którego wdrażanie w Polsce odpowiedzialna jest firma Physio-Control, dział Medtronic Poland, składa się z dwóch komponentów. Pierwszym z nich jest defibrylator-monitor Lifepak (wyposażony w moduły do teletransmisji). Drugim – MSO, a więc komputer znajdujący się w pracowni hemodynamiki z zainstalowanym oprogramowaniem umożliwiającym odbiór danych w wysokiej rozdzielczości oraz ich archiwizację.

- Wyniki badania 12-odprowadzeniowego EKG wykonane przez zespół pogotowia przesyłane są za pomocą telefonu komórkowego lub wbudowanego w defibrylator modemu do szpitala, w którym znajduje się MSO – wyjaśnia Andrzej Kosik, specjalista ds. telemedycyny z firmy Physio-Control. - Pełniący całodobowy dyżur w pracowni hemodynamiki kardiolog analizuje otrzymane zapisy i konsultując się z ekipą ratowniczą przez telefon, wytycza dalszą ścieżkę postępowania z pacjentem. Poważnie chorzy kierowani są bezpośrednio na zabieg angioplastyki.

Sieć Życia Lifenet działa już  niemal we wszystkich województwach. Pod koniec kwietnia system obejmie już całą Polskę. W naszym kraju w trybie całodobowym pracuje ponad 45 MSO. Mogą do nich transmitować defibrylatory z ponad 40% z karetek zakontraktowanych przez NFZ oraz z 81 SOR-ów. Polska plasuje się w ścisłej światowej czołówce pod względem wykorzystania telemedycyny w ochronie zdrowia.