Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Sport to jednak zdrowie?

http://www.przystanekzdrowia.pl/ | 2010-04-21
Choć większość Europejczyków wierzy, że aktywność fizyczna służy zdrowiu, to tylko 40 proc. z nich - i tylko co czwarty Polak - uprawia sport przynajmniej raz w tygodniu - wynika z najnowszego badania Eurobarometru.

Na pytanie, co najbardziej utrudnia regularną aktywność fizyczną, najwięcej respondentów w Polsce odpowiada, że brak czasu (46 proc.), choroba lub niepełnosprawność (15 proc.), oraz brak odpowiedniej infrastruktury (8 proc.).

W porównaniu z innymi krajami Polacy częściej narzekają na brak możliwości uprawiania sportu w najbliższej okolicy, za co winią lokalne władze (52 proc.). Podobnego zdania jest zaledwie 35 proc. obywateli UE.

W grupie krajów, których obywatele traktują sport bardzo poważnie są Irlandia, Szwecja, Finlandia i Dania.

23 proc. Irlandczyków uprawia sport regularnie, czyli minimum pięć razy w tygodniu - to najwięcej w UE. Najgorzej jest w Bułgarii, Włoszech i Grecji gdzie zaledwie 3 proc. obywateli deklaruje uprawianie sportu regularnie.

Prezydent UEFA Michel Platini, obecny w czasie poniedziałkowej konferencji w Brukseli, nie był zdziwiony niską aktywnością Europejczyków z południa. "We Włoszech więcej mówi się o sporcie, niż się go uprawia" - powiedział Platini.

W Polsce - według ankiety Eurobarometru - sport "regularnie" uprawia 6 proc. obywateli, 19 proc. "dość regularnie" (czyli minimum raz w tygodniu), 24 proc. "rzadko", a 49 proc. "nigdy".

"W zdrowym ciele zdrowy duch" - przypomniała komisarz UE ds. edukacji i kultury odpowiedzialna także za sport Andrulla Wasiliu. Jej zdaniem niepokojące są dane raportu, który wskazuje, że 60 proc. obywateli nie uprawia sportu lub robi to rzadko.

"Musimy zrobić więcej, by pobudzić nieaktywnych. W obliczu problemu starzejącego się społeczeństwa ważne jest, abyśmy pomogli obywatelom pozostać dłużej przy zdrowiu" - powiedziała Wasiliu.

Eurobarometr przebadał 26788 obywateli UE, w tym tysiąc Polaków. Badanie ujawniło, że bardziej aktywni od kobiet (37 proc.) są mężczyźni (43 proc. w skali unijnej), a aktywność fizyczna w całej UE spada wraz z wiekiem.

39 proc. Polaków i 42 proc. obywateli UE przyznaje wprost, że aktywność fizyczna właściwie ich nie interesuje. Najchętniej Europejczycy trenują na świeżym powietrzu - przyznaje to 48 proc. badanych (w Polsce - 43 proc.). 31 proc. obywateli Unii (i 37 proc. Polaków) deklaruje, że aktywność fizyczną uprawia "w drodze między domem a szkołą/pracą/sklepami".

KE chce zmienić podejście Europejczyków do kwestii sportu. "Do końca roku zaproponujemy inicjatywę, która będzie miała przekonać Europejczyków, żeby włączyli aktywność fizyczną do ich codziennego życia" - powiedziała Wasiliu. Projekt na poziomie unijnym będzie wspierał polityki państw członkowskich w zakresie sportu. Michel Platini zadeklarował swoje pełne poparcie dla planowanego projektu.

Traktat z Lizbony daje UE ograniczone uprawnienia w zakresie wspierania i stymulowania rozwoju sportu w państwach unijnych. Nie ma na celu harmonizacji polityk państw członkowskich i uznaje niezależność organów zarządzających sportem.