Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"Rz": Tańsze leki nie są gorsze

Rzeczpospolita | 2008-12-09

Nie ma żadnych dowodów na to, że tańsze odpowiedniki lekarstw, tzw. generyki, ustępują w czymkolwiek preparatom oryginalnym. Ich stosowanie może przynieść gigantyczne oszczędności - przekonują amerykańscy naukowcy - czytamy w Rzeczpospolitej.

Czy zawsze to, co droższe i oryginalne, musi być lepsze? Ta zasada nie sprawdza się w przypadku lekarstw. Chodzi o leki innowacyjne - oryginalne, chronione patentami i drogie oraz leki odtwórcze (generyki, będące ich zamiennikami. Mają one te same substancje czynne (czyli najważniejszy składnik, i takie samo działanie.Ponieważ generyki pojawiają się na rynku już po wygaśnięciu patentów na leki oryginalne, oferowane są w znacznie niższej cenie.


- Wielu lekarzy uważa, że oryginały są lepsze, a pacjenci sądzą, że drogie markowe preparaty są skuteczniejsze - tłumaczy dr Aaron Kesselheim z Brigham and Women\‘s Hospital oraz Harvard Medical School. Kierowany przez niego zespół przeanalizował wyniki aż 30 badań wykonanych od 1980 roku. Skoncentrowano się na dziewięciu kategoriach leków używanych w kardiologii.
Rezultaty tych badań nie spodobają się największym firmom farmaceutycznym. Opublikowane w "Journal of American Medical Association" wyniki są jednoznaczne - leki oryginalne wcale nie są lepsze niż ich tanie kopie.


- Markowe leki stosowane w chorobach układu krążenia mogą kosztować nawet po kilka dolarów za pigułkę, podczas gdy generyczne dostępne są za kilka centów - powiedział dr Kesselheim w wywiadzie dla agencji Reuters. - Jeżeli pacjentowi zalecono takie leki, powinien je brać. A sami lekarze również mogą z czystym sumieniem przepisywać generyki.


Amerykański zespół porównywał efekty działania m.in. beta-blokerów, inhibitorów ACE, diuretyków, różnych środków przeciwzakrzepowych i statyn. To najpopularniejsze leki stosowane w terapii chorób serca i układu krążenia. Są również najczęściej przepisywanymi lekami na świecie.Jak podkreśla dr Kesselheim, stosowanie tańszych odpowiedników przyczyniłoby się do znacznego ograniczenia kosztów związanych z ochroną zdrowia. W USA generyki stanowią ok. 66 proc. wszystkich przepisywanych leków. Jednak ich wartość to tylko 15 proc. wszystkich preparatów na receptę.

 

Rzeczpospolita, 09.12.2008

Brak tagów