Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Największa Konferencja stomatologiczna w 2010 roku

www.fmdental.pl | 2010-04-14
9 i 10 kwietnia do Krakowa na jedną z największych konferencji stomatologicznych w 2010 roku, w Polsce – „Osteologia w Krakowie”, zjechało aż 300 stomatologów z całego świata. 

Jedną z atrakcji Zjazdu było:

Dzięki wynalazkowi amerykańskich naukowców zamiast  sprawiającej ból strzykawki u dentysty znieczuli nas komputer. Jak wygląda nowoczesne znieczulenie będzie można zobaczyć na specjalnym pokazie z udziałem pacjentów.


Jednym z uczestników wydarzenia był amerykański naukowiec dr Mark Hochman, jeden z wynalazców urządzenia, które zrewolucjonizowało stomatologię. Zastosowany w urządzeniu system kontroli ciśnień podczas podawania znieczulenia sprawił, że z gabinetów stomatologicznych zniknęły strzykawki i ból, a w ich miejscu pojawił się komputer, który podaje znieczulenie i nie powoduje odrętwienia twarzy. – Jego odkrycie sprawiło, że tysiące pacjentów na całym świecie, którzy przez lata panicznie bali się dentysty, strzykawki i znieczulenia, dziś bez obaw leczy swoje zęby – mówi Wojciech Feć, jeden z organizatorów konferencji. Także w Polsce z odkrycia Hochmana korzysta już blisko 600 gabinetów i prawie 50 tys. pacjentów znieczulanych przy pomocy „magicznej różdżki”, jak o urządzeniu The Wand mówią lekarze. W samej Małopolsce działają dziś już aż 94 gabinety znieczulające bez strzykawki!Technologia, która zadomawia się w Polsce

Znieczulenie zęba bez strzykawki, niemożliwe? A jednak, odkąd pojawiło się urządzenie do komputerowego podawania znieczulenia, straszące przez lata karpule i strzykawki coraz częściej trafiają na muzealne pułki, niż do gabinetów. Wszystko za sprawą wynalazku zespołu amerykańskich naukowców, m.in. pochodzącego z Nowego Jorku stomatologa dr Marka Hochmana. Opracował on technologię, dzięki której to nie ręka lekarza kontroluje tempo i ciśnienie podawania znieczulenie lecz specjalny mikroprocesor, dozujący płyn kropla po kropli. System podaje znieczulenie z taką precyzją i pod tak niskim ciśnieniem, że pacjent nie odczuwa ani rozpierania tkanki, ani odrętwienia twarzy, mogąc nawet rozmawiać z lekarzem.

 - Gdyby 20 lat temu ktoś powiedział, że znieczulenie zęba może być bezbolesne, można by to uznać za żart. W 2010 roku jest to codzienność u dentysty. Dzięki wynalazkowi Hochmana także polskie gabinety znieczulają pacjentów bez użycia strzykawek, a co najważniejsze bez bólu, który przez lata odstraszał od wizyty u stomatologa – mówi Wojciech Feć z firmy FM Produkty Dla Stomatologii, która Hochmana zaprosiła do Polski.

Dziś z wynalazku Hochmana korzysta ponad 20 tys. gabinetów w USA i 600 w Polsce. Znieczulenie komputerem jest już standardem w Skandynawii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Podczas krakowskiej konferencji dr Hochman zaprezentuje możliwości, jakie stwarza znieczulenie komputerem, nawet w tak przy tak skomplikowanych zabiegach jak wszczepienie implantu czy leczenie kanałowe.

Pokaz znieczulenia 'na żywo'

- W Polsce technologia ta jest wciąż mało znana. Dopiero zyskuje na popularności. Konferencja była okazją, żeby polscy stomatolodzy zapoznali się z najnowocześniejszymi na świecie rozwiązaniami w dziedzinie bezbolesnych znieczuleń, z czasem przenosząc je na polski grunt, do swoich gabinetów stomatologicznych – mówi Feć.

W tym celu zorganizowany zostanie specjalny warsztat praktyczny, podczas którego dr Hochman będzie prezentował techniki znieczuleń, podczas zabiegów. – Niecodziennie polscy dentyści mają okazję uczyć się znieczulenia u źródła, od osoby, która wynalazła jedną z najnowocześniejszych dziś technik zapewniającą pacjentowi komfortowe leczenie, bez bólu i bez stresu. Dzięki temu, zmienia się nie tylko jakość leczenia w Polsce, ale także sposób podejścia do pacjenta, któremu trzeba zapewnić leczenie przy minimum bólu – mówi Feć.

Jakie korzyści dla pacjenta?

Pojawienie się w Polsce nowoczesnej technologii, jaką jest The Wand to światełko w tunelu, zwłaszcza dla tych pacjentów, którzy panicznie boją się dentysty. Dziś lęk przed dentystą zajmuje 10 miejsce na liście najczęstszych fobii – podaje serwis Livescience.com. The Wand, dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, całkowicie eliminuje strzykawkę z zabiegu znieczulenia pacjenta, element, który dla wielu jest główna przyczyną strachu.

To właśnie brak widoku strzykawki ma być tym, co uspokaja pacjenta. Samo urządzenie składa się z komputera i specjalnej końcówki zakończonej cienką igłą. Igła w The Wand jest tak cienka, że jest niewyczuwalna dla pacjenta. Dodatkowo przed podaniem znieczulenia miejsce wkłucia smarowane jest specjalnym żelem znieczulającym. W tej sytuacji pacjent nawet nie czuje, kiedy wbito igłę i podano płyn, zwłaszcza, że tkanka jest cały czas znieczulana przez podawany płyn.

- Dzięki mikroprocesorowi, który kontroluje zarówno ilość, tempo, jak również ciśnienie podawanego znieczulenia, cały proces jest dla pacjenta bezbolesny i nieodczuwalny, a dla lekarza w pełni przewidywalny. Ból nie  występuje  przede wszystkim w wyniku miejscowego, bardzo wolnego podawania  płynu, który stopniowo wchłania się nie uszkadzając tkanek, a nie jest  szybko wtłaczany rozpierając i uszkadzając miejscowo tkanki, jak to ma  miejsce w przypadku tradycyjnej strzykawki  - tłumaczy lek. stom. Dariusz  Gorczyca z Dental Centrum w Mysłowicach. - Powolne podanie anastetyku pod  kontrolą komputera, minimalizuje także ryzyko wstrząsu, będącego  najczęściej skutkiem podania znieczulenia  bezpośrednio do naczynia -  dodaje.Dr Mark Hochman uzyskał tytuł lekarza stomatologii w 1984 roku, specjalizację z periodontologii uzyskał w 1988 roku w Nowym Jorku. W 1990r. zdobył specjalizację z zakresu implantologii na Uniwersytecie Harvard’a w Bostonie, a w roku 1998 specjalizację z ortodoncji na Uniwersytecie w Nowym Jorku. Od 1989r. jest Wykładowcą Klinicznym programu szkolenia podyplomowego w School of Dental Medicine, Stony Brook, Nowy Jork, USA. Od 1998 roku Wykładowca Kliniczny (Associate Professor) w Zakładzie Implantologii NYU oraz w Zakładzie Ortodoncji (New York University College of Dental Surgery), Nowy Jork, USA. Zasiadał w kolegium redakcyjnym The American Journal of Orthodontics and Dentalfacial Orthopedics. Od 2003r. jest Dyrektorem Klinicznym Milestone Scientific, Inc. Członek następujących stowarzyszeń: American Dental Association, American Academy of Periodontology, American Academy of Orthodontics, Academy of General Dentist, NY Second District Dental Society, Northeast Society of Periodontology, Academy of Osseointergration, Long Island Dental Study Club.