Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"ŻW": Powstanie siedem miejskich spółek w Warszawie?

Życie Warszawy | 2008-12-09

Za dwa lata warszawiaków ma leczyć siedem miejskich spółek. Ratusz przedstawił szczegóły rewolucyjnych zmian w stołecznej służbie zdrowia - informuje Życie Warszawy.

Nieskuteczny system nadzoru nad funkcjonowaniem lecznic i ich dyrektorami, niekorzystne kontrakty z NFZ i dostawcami np. leków oraz zły stan części placówek - to dziś główne problemy miejskiej służby zdrowia. Ratusz od czerwca pracuje nad ich rozwiązaniem. Podczas wczorajszego spotkania z dyrektorami lecznic urzędnicy przedstawili szczegóły tego planu.
- To wielka i niepewna rewolucja - zgodnie twierdzą dyrektorzy i pracownicy zakładów opieki zdrowotnej.
Podobni do spółki


Plan wiceprezydenta Jarosława Kochaniaka jest taki: pogrupować najbardziej podobne do siebie placówki i utworzyć z nich spółki prawa handlowego, których stuprocentowym udziałowcem jest miasto. W ten sposób pod jednym zarządem znalazłyby się kolejno: Szpital Praski wraz ze Szpitalem na Solcu (najbardziej zadłużone placówki, , Szpital Grochowski razem z Czerniakowskim oraz Szpital Bielański ze Szpitalem Wolskim (najlepiej zarządzane, . Kolejną, czwartą już spółkę utworzyłyby szpitale jednoprofilowe: św. Zofii, Inflancka, św. Rodziny i Warszawski Szpital dla Dzieci.
Dalsze dwie prezydent Kochaniak planuje stworzyć z przychodni oddzielnie po lewej stronie Wisły (Żoliborz, Wola, Włochy, Ochota, Bemowo, Mokotów i Ursynów, i po prawej (Wesoła, Wawer, Targówek, Rembertów, obie Pragi, Bródno, Białołęka, . Siódma spółka powstałaby z trzech stołecznych zakładów opiekuńczo-leczniczych.


- W skutek oszczędności i pomocy ze strony miasta (spółki przejmą i spłacą szpitalne długi, lecznice będą mogły odzyskać zdolność kredytową i ustabilizować swoją sytuację finansową. Placówki w lepszej kondycji zdobędą natomiast większe środki na inwestycje - przekonuje odpowiedzialny za zdrowie wiceprezydent. - Szpitale jednoprofilowe również zaoszczędzą dużo pieniędzy, a dzięki spółce dodatkowo uda się dużo lepiej skoordynować działania w zakresie opieki nad matką i dzieckiem. Wszyscy zyskają dzięki wspólnym zamówieniom i zakupom.Podczas wczorajszego spotkania Kochaniak przedstawił symulację oszczędności po wprowadzeniu rozwiązania w życie. Zgodnie z jego wyliczeniami tylko szpitale zyskają łącznie 31 mln zł (sama spółka z połączenia Praskiego i na Solcu przyniesie ok. 4 mln zł oszczędności.

 

Życie Warszawy, 09.12.2008

Brak tagów