Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"Rz": Balicki przedstawi projekt ustawy zdrowotnej

Rzeczpospolita | 2008-12-09

Były minister zdrowia Marek Balicki powiedział, że  wraz z Ludwikiem Dornem i Markiem Borowskim złożą w Sejmie projekt ustawy, który ma doprowadzić do kompromisu w sprawie reformy systemu ochrony zdrowia - informuje Rzeczpospolita.

Balicki wyjaśnił, że projekt dotyczy zasad przekształceń zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego. Jak zaznaczył, proponowane zapisy nawiązują do tych, które przedstawiła PO w pierwszej wersji pakietu sześciu ustaw zdrowotnych.


- Ten projekt może pomóc znaleźć wyjście z pata, z którym mamy do czynienia po zawetowaniu przez prezydenta trzech ustaw PO. Ustawy były złe, ale brak rozwiązań także jest zły. My proponujemy, by przekształcenie zoz-ów odbywało się dobrowolnie, by powstałe spółki prowadziły działalność non-profit; większość ich udziałów ma zachować samorząd - powiedział.
- Nasza ustawa pozwoli także na udzielnie pomocy publicznej przekształcanym zoz-om, zgodnie z zasadami, które zaproponowała PO w swoich ustawach - zaznaczył Balicki. Dodał, że przy poparciu koalicji ustawa mogłaby wejść w życie w ciągu kilku tygodni. Poinformował także, że projekt ma poparcie posłów lewicowych.


Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS, powiedział, iż PiS rozważa poparcie projektu Balickiego i Dorna. "Nie wykluczam, że zyska on naszą aprobatę. Jeszcze się z nim nie zapoznałem, ale znam założenia. Na razie nie ma decyzji w sprawie ewentualnego poparcia" - powiedział Piecha.


Prezydent zawetował w listopadzie trzy z sześciu ustaw zdrowotnych: o zoz-ach (która dotyczyła przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego, , o pracownikach zoz-ów oraz ustawę wprowadzającą reformę służby zdrowia.


W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało rządowy program, który ma umożliwić skuteczną pomoc i restrukturyzację szpitali. Sejm ma zająć się wetem prezydenta w przyszłym tygodniu.

 

Rzeczpospolita, 09.12.2008

Brak tagów