Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Nowy podatek dla szpitali

PAP | 2010-03-26
Preferencyjne opodatkowanie podatkiem od nieruchomości powinno mieć zastosowanie do całości budynku, w którym świadczone są usługi zdrowotne – uważają posłowie Lewicy.

Do pierwszego czytania w Sejmie został skierowany projekt Lewicy, którego celem jest objęcie preferencyjną stawką podatku od nieruchomości całych budynków zajmowanych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług medycznych, w tym szpitali i sanatoriów.

Dziś, zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, obniżonej stawki (w 2010 roku wynosi ona 4,16 zł za mkw.) nie stosuje się do pomieszczeń administracyjnych, gospodarczych i socjalnych, a także baz noclegowych w sanatoriach. Są to pomieszczenia nieprzeznaczone do udzielania świadczeń zdrowotnych, jednak niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zakładu opieki zdrowotnej.

  • Cel nowelizacji jest godny aprobaty, wątpliwości budzi jednak proponowana zmiana przepisów – uważa dr Krzysztof Biernacki, doradca podatkowy w Roedl & Partner. Obniżona stawka ma dotyczyć budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, zamiast na prowadzenie działalności gospodarczej w tym zakresie.
  • Daje to możliwość interpretacji obejmującej wyłącznie pomieszczenia bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością, co oznacza, że mimo nowelizacji dotychczasowa linia interpretacyjna może być utrzymana w przyszłości.