Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Powikłania po badaniu kapsułką endoskopową u dzieci

www.wp.pl | 2010-03-22
W powszechnej opinii badanie kapsułką endoskopową jest całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne, ale nie jest to do końca prawda...

Kapsułka endoskopowa jest coraz popularniejszą metodą diagnostyczną przewodu pokarmowego. Jest dostępna także w naszym kraju, a badania z jej wykorzystaniem są przeprowadzane nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci. W powszechnej opinii laików jest to badanie całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne, ale nie jest to do końca prawdą. Kapsułka do badania przewodu pokarmowego jest dość duża i wiele dzieci nie jest w stanie jej połknąć.

W takiej sytuacji jej założenie wymaga pomocy gastroskopu. Ponadto, istnienie u dziecka zmian zapalnych o typie choroby Leśniowskiego-Crohna znacząco zwiększa ryzyko utknięcia kapsułki w jednym ze zwężeń przewodu pokarmowego, co może wymagać nawet pilnej operacji. U chorych z potwierdzoną chorobą Crohna ryzyko utknięcia kapsułki w jelitach jest szacowane na ok. 5%.

Ryzyko to jest jeszcze większe u dzieci niedożywionych z chorobą obejmującą jelito cienkie. Należy również podkreślić, że zasadniczą wadą kapsułki jest niemożność pobrania wycinków do badania histopatologicznego. Badanie kapsułkowe daje jedynie obraz, co często jest niewystarczające do postawienia rozpoznania.