Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Terapia wibroakustyczna i VITAFON jako innowacyjne rozwiązania w medycynie

MedicalOnline.pl | 2010-03-19
Podczas tegorocznych targów medycznych SALMED, które miały miejsce w dniach 10-12 marca br. w Poznaniu, odbyła się pierwsza w Polsce oficjalna prezentacja urządzenia VITAFON służącego do samodzielnego wykonywania masażu wibroakustycznego. Pomimo tego, że na rynkach wschodnich oraz za oceanem terapia wibroakustyczna zdobyła już pewne uznanie jako kierunek w medycynie, w Polsce wiedza na jej temat jest wciąż niewielka. „Prezentacja na targach SALMED miała za zadanie zmienić tę sytuację; pragniemy uświadomić pacjentom, że decydując się na skorzystanie z wibroakustyki jako metody leczenia nie kupują kota w worku”, opowiada Leonids Berkovics, przedstawiciel firmy Vitafon na rynek polski. „Urządzenia typu VITAFON są od wielu lat z powodzeniem stosowane m.in. w Rosji i Stanach Zjednoczonych, uzyskały wszelkie niezbędne zezwolenia dla sprzętu medycznego stosowanego w Unii Europejskiej (CE 1304), a obecnie poddawane są dodatkowym testom w kilku renomowanych polskich instytucjach medycznych”.

Czym jest terapia wibroakustyczna? Istota tej metody polega na tym, że w miejscu zmian chorobowych stosowano oddziaływanie za pomocą drgań dźwiękowych o zmieniającej się w określonej skali częstotliwości (tzw. mikrowibracji). Oddziaływanie mikrowibracji prowadzi do usprawnienia przepływu krwi oraz limfy na poddawanym terapii obszarze ciała. Ponadto w przypadku stosowania mikrowibracji na wysokości wątroby i nerek terapia usprawnia funkcjonowanie tych narządów, zaś przykładanie urządzenia wibroakustycznego do wskazanego odcinka kręgosłupa wyraźnie redukuje ból odczuwany w tym obszarze ciała.  Za pomocą terapii wibroakustycznej można wyleczyć lub złagodzić przebieg licznych schorzeń; badania wykazują, że znaczącą poprawę stanu zdrowia stwierdzono u pacjentów cierpiących m.in. na stany zapalne stawów, stercza, pęcherza moczowego, sutka i korzonków nerwowych, jak również artretyzm, gruczolak stercza oraz bóle pleców różnego pochodzenia. Stwierdzono również skrócenie czasu leczenia złamań kości u osób, które w ramach rehabilitacji wykorzystywały wibroakustykę.

Firma VITAFON PL jest obecnie jedynym dystrybutorem urządzeń wibroakustycznych w Polsce. Wszystkie oferowane przez nią urządzenia – VITAFON, VITAFON-T oraz VITAFON 2 – posiadają podobne właściwości oraz wskazania zastosowania, a różnią się jedynie usprawnieniami takimi, jak np. obecność akumulatora (VITAFON-T) lub wyświetlacza LCD (VITAFON 2). Wszystkie urządzenia typu VITAFON uzyskały w marcu br. oficjalną opinię Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego, oceniającego możliwość zastosowania nowych metod w fizjoterapii. Z wystawionego przez PTF dokumentu dowiadujemy się m.in., że „[t]erapia ta, niewykorzystywana do tej pory w Polsce może być alternatywą dla innych zabiegów fizykoterapeutycznych o podobnym działaniu, bądź też ich wartościowym uzupełnieniem [...] Zarówno urządzenie VITAFON jak i VITAFON-T cechuje się wysokimi walorami użytkowymi; są urządzeniem przenośnym, o prostej obsłudze, estetycznie wykonanym, a co najważniejsze - z punktu widzenia dostępności terapeutycznej i bezpieczeństwa użytkowego – możliwym do zastosowania przez chorego w warunkach domowych. Urządzenie takie znajduje również szerokie zastosowanie w medycynie sportowej”.

Skuteczność działania VITAFONu potwierdziły również badania przeprowadzone przez dr. n. med. Witolda Furgała, konsultanta woj. podkarpackiego ds. medycyny sportowej. W Zakładzie Medycyny Sportowej Medivitsport S.C. w Tarnobrzegu przez 4 miesiące prowadzono terapię dotyczącą urazów w obszarze stawów skokowych, kolanowych, łokciowych i barkowych, uszkodzeń mięśni uda, łydki oraz przykręgosłupowych, a także dolegliwości związanych z powysiłkowym zmęczeniem mięśni. W oficjalnie wydanej w marcu br. opinii dr. Frugał potwierdza, że „[w]e wszystkich dolegliwościach, w których zastosowano VITAFON, uzyskano pozytywne efekty potwierdzone badaniami ultrasonograficznymi przed i po zakończeniu postępowania terapeutycznego”.

Terapia wibroakustyczna dopiero wypracowuje swoje miejsce w polskiej medycynie. Większość dostępnych na temat zdatności urządzeń wibroakustycznych publikacji pochodzi z zagranicy, a informacje o samej terapii są trudne do znalezienia nawet w Internecie. „Świadomość marki VITAFON pragniemy budować przede wszystkim zdobywając aprobatę i zaufanie specjalistów, w związku z czym obecnie udostępniamy urządzenie wszystkim zainteresowanym lekarzom, klinikom specjalistycznym i instytutom, pragnącym poznać jego działanie w praktyce. Jesteśmy przekonani co do wysokiej jakości, bezpieczeństwa i skuteczności urządzeń do terapii wibroakustycznej”, podsumowuje Leonids Berkovics.

Więcej informacji na stronach:

Tagi: VITAFON Salmed