Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Szpital w Zagórzu zmodernizował oczyszczalnię

medicalonline.pl | 2010-03-10
Szpital w Zagórzu zmodernizował oczyszczalnię

Szpital Zagórze (Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży) zakończył modernizację oczyszczalni ścieków. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma inżynierii środowiska PP-EKO Sp. z o. o. Inwestycja została zaprojektowana i zrealizowana w oparciu o wysokowydajną technologię oczyszczania, dostępną w Polsce dzięki współpracy warszawskiej spółki z izraelską firmą AQWISE. Zmodernizowana oczyszczalnia to dla szpitala w Zagórzu prawdziwy skok w XXI wiek – mówi Zastępca Dyrektora Szpitala.

Firma PP-EKO zastosowała w Zagórzu technologię tlenowego oczyszczania ścieków AQWISE AGAR® (Attached Growth Airlift Reactor). Oczyszczone ścieki będą odprowadzane do rzeki, która przepływa przez teren pobliskiego Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Oczyszczalnia spełnia zaostrzone normy – ścieki oczyszczone są ok. dwa razy czystsze niż w klasycznych komunalnych obiektach. Usuwany jest również azot i fosfor. Ścieki muszą spełniać pierwszą klasę czystości.

Technologia AQWISE AGAR® polega na zastosowaniu specjalnych przestrzennych kształtek z tworzywa w formie siatkowego walca o średnicy ok. 10 mm. Kształtki takie pływają w komorze napowietrzania ścieków. Rozwijające się tam bakterie osadzają się na kształtkach i odpowiadają za „zjadanie” zanieczyszczeń zawartych w ściekach. Kształtki z biomasą łatwo „odcedza się” od oczyszczonych ścieków. – wyjaśnia dr inż. Paweł Pietraszek, Dyr. ds. Technologii PP-EKO Sp. z o.o.

Metoda ta daje bardzo dużą efektywność procesu oczyszczania nawet trudno rozkładalnych zanieczyszczeń.  Dodatkowym jej atutem jest fakt, że nie potrzebuje dużych kubatur. Są one kilkakrotnie mniejsze niż w systemach konwencjonalnych. Przy modernizacji oczyszczalni często wystarcza modernizacja istniejących obiektów. To obniża koszty realizacji inwestycji, a w dłuższej perspektywie również koszty utrzymania. Inwestycja finansowana była ze środków własnych szpitala, dotacji z Urzędu Marszałkowskiego oraz dotacji i pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowity koszt realizacji to blisko 2 mln zł.

Zmodernizowana oczyszczalnia to dla szpitala w Zagórzu prawdziwy skok w XXI wiek. Nowa technologia pozwoliła zredukować koszty bieżącej działalności oczyszczalni - obecnie wymagana obsługa  to max. 2 osoby, wcześniej pracowało 6-7 osób. Jednocześnie bardzo aktywnie dba o środowisko Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, na terenie którego jest położone Centrum. Ma to ogromne znaczenie dla prowadzonej działalności medycznej, a więc rehabilitacji ruchowej i rehabilitacji psychiatrycznej, której znacząca część odbywa się na świeżym powietrzu. – mówi zastępca Dyrektora MCNiR, Tomasz Pisarek.

Współpraca między PP-EKO a AQWISE trwa od lipca 2009 r. AQWISE jest dostawcą technologii, PP-EKO zaś partnerem w transferze i szerszych aplikacjach technologii, a w przypadku inwestycji przemysłowych generalnym wykonawcą. Oczyszczalnia ścieków dla Szpitala Zagórze jest pierwszych efektem współpracy obu firm. Planowane są kolejne realizacje.