Trzy czwarte ankietowanych jest niezadowolonych z tego, jak funkcjonuje w naszym kraju opieka zdrowotna - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
Wśród negatywnie oceniających służbę zdrowia ponad jedną trzecią (36%) stanowią zdecydowanie niezadowoleni. Jedynie 22% respondentów wyraża satysfakcję, przy czym tylko dwóch na stu (2%) jest bardzo zadowolonych. W porównaniu z sondażem przeprowadzonym w 2009 roku, wzrosło o 12% niezadowolenie z funkcjonowania opieki zdrowotnej. O tyle samo punktów zmniejszyło się zadowolenie.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 4 - 10 lutego 2010 roku na liczącej 1021 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Społeczeństwo jako podstawowe problemy opieki medycznej wymienia konieczność wydawania ogromnych kwot na prywatne leczenie stomatologiczne, (nie rzadkie są przypadki zaciągania kredytów bankowych na kwotę 50tys. zł na leczenie dentystyczne), bardzo długi, nawet pół roczny okres oczekiwania na konsultacje specjalistyczne i jeszcze dłuższy na zabiegi chirurgiczne. Niepokoi tez globalna dezinformacja, nawet wewnątrz sieci klinik niepublicznych świadczących usługi w ramach abonamentów pracowniczych, a także brak przepisów w przypadku pracy Pogotowia Ratunkowego dotyczących przewożenia pacjentów z udarem mózgu i zawałem serca i zwrotu kosztów zakupu medykamentów dla ratowników medycznych, którzy ulegli wypadkowi podczas wykonywania obowiązków służbowych.