11 marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek i w związku z tym branża medyczna zorganizowała konferencję pt. "Chroń swoje nerki - kontroluj cukrzycę".
Zaledwie 5% Polaków poddało się w minionym roku badaniom diagnostycznym w zakresie chorób nerek - wynika z ostatnich badań TNS OBOP. – To, oczywiście znacznie za mało.
Podczas konferencji medycy zaznaczali, że przewlekła choroba nerek przebiega najczęściej bardzo podstępnie i wykazuje niewiele objawów w początkowym stadium rozwoju.
Na konferencji jeszcze raz podkreślono fakt, iż cukrzyca jest najczęstszą przyczyną przewlekłej choroby nerek oraz ich skrajnej niewydolności wymagającej leczenia dializami.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka i systematyka w badaniach diagnostycznych.
We wczesnym okresie zaburzeń w pracy nerek objawy są nieliczne i mało charakterystyczne, jak osłabienie, obrzęki na podudziach, łagodna niedokrwistość. Te zaburzenia występują również w innych schorzeniach, np. chorobach układu krążenia czy reumatycznych, dlatego tak łatwo przeoczyć pierwsze symptomy.
Do innych symptomów wczesnych stadiów Przewlekłej Choroby Nerek specjaliści zaliczają też częste oddawanie moczu w nocy (nykturię) i to w dużych ilościach, bo chore nerki nie radzą sobie z jego zagęszczaniem, a także nadciśnienie.
W późnych stadiach choroba objawia się trudnym do opanowania nadciśnieniem tętniczym, obrzękami, znaczną niedokrwistością - pacjenci są bladzi i mają ziemistoszarą skórę - wyniszczeniem i utratą masy ciała, problemami ze strony układu pokarmowego, jak nudności i wymioty, bóle kostne.
Do profilaktyki i wczesnej oraz wnikliwej diagnostyki zachęcają autorytety polskiej nefrologii: konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii prof. Bolesław Rutkowski i przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, prof. Andrzej Więcek ze Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.