Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Światowy Dzień Nerek

www.wiadomosci.wp.pl | 2010-03-08
11 marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek i w związku z tym branża medyczna zorganizowała konferencję pt. "Chroń swoje nerki - kontroluj cukrzycę".

Zaledwie 5% Polaków poddało się w minionym roku badaniom diagnostycznym w zakresie chorób nerek - wynika z ostatnich badań TNS OBOP. – To, oczywiście znacznie za mało.

Podczas konferencji medycy zaznaczali, że przewlekła choroba nerek przebiega najczęściej bardzo podstępnie i wykazuje niewiele objawów w początkowym stadium rozwoju. 
Na konferencji jeszcze raz podkreślono fakt, iż cukrzyca jest najczęstszą przyczyną przewlekłej choroby nerek oraz ich skrajnej niewydolności wymagającej leczenia dializami. 

Dlatego tak ważna jest profilaktyka i systematyka w badaniach diagnostycznych. 
We wczesnym okresie zaburzeń w pracy nerek objawy są nieliczne i mało charakterystyczne, jak osłabienie, obrzęki na podudziach, łagodna niedokrwistość. Te zaburzenia występują również w innych schorzeniach, np. chorobach układu krążenia czy reumatycznych, dlatego tak łatwo przeoczyć pierwsze symptomy.

Do innych symptomów wczesnych stadiów Przewlekłej Choroby Nerek specjaliści zaliczają też częste oddawanie moczu w nocy (nykturię) i to w dużych ilościach, bo chore nerki nie radzą sobie z jego zagęszczaniem, a także nadciśnienie. 
W późnych stadiach choroba objawia się trudnym do opanowania nadciśnieniem tętniczym, obrzękami, znaczną niedokrwistością - pacjenci są bladzi i mają ziemistoszarą skórę - wyniszczeniem i utratą masy ciała, problemami ze strony układu pokarmowego, jak nudności i wymioty, bóle kostne. 

Do profilaktyki i wczesnej oraz wnikliwej diagnostyki zachęcają autorytety polskiej nefrologii: konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii prof. Bolesław Rutkowski i przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, prof. Andrzej Więcek ze Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.


Tagi: cukrzyca nerki