Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Ataki paniki niebezpieczne dla serca?

medicalonline.pl | 2010-03-03

 Przedstawiciele współczesnej psychiatrii do tej pory twierdzili, iż zaburzenia depresyjne i lękowe nie wpływają ujemnie na stan układu krążenia, a najnowsza farmakoterapia, zwłaszcza leki z grupy zwrotnych inhibitorów serotoniny nie są kardiotoksyczne. Najnowsze badania naukowe, niestety temu przeczą…Według badaczy z University College London napady paniki powodują zaburzenia w czynnościach układu nerwowego, które mogą przyczyniać się do zmniejszenia przepustowości tętnic i zakłócenia prawidłowego rytmu serca.

Badacze wzięli pod uwagę dane na temat zdrowia ponad 400 tys. osób w różnym wieku, wśród których było 57 tys. osób cierpiących na napady paniki.


Okazało się, że w przypadku osób poniżej 50. roku życia, u których stwierdzono napady lęku panicznego, ryzyko ataku serca jest większe o 38 proc., a ryzyko chorób serca o 44 proc.
Na uwagę zasługuje fakt, że choć osoby te są bardziej podatne na choroby serca, ryzyko, że staną się one przyczyną śmierci jest mniejsze. Według prowadzącej badania dr Kate Walters potencjalną przyczyną może być to, że kierowane niepokojem osoby te częściej odwiedzają gabinety lekarskie.

Przyczyna korelacji pomiędzy atakami paniki a zachorowaniami na układ krążenia może być także poza medyczna. Osoby cierpiące na napady paniki często chcąc uspokoić swoje nerwy palą i spożywają nadmierne ilości alkoholu. Na rozwój chorób serca w największym stopniu wpływa niezdrowy tryb życia" - twierdzi rzecznik British Heart Foundation. 

Brak tagów