Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"GP": Lekarzom i firmom medycznym nie podobają się nowe przepisy

Gazeta Prawna | 2008-12-05

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie reklamy produktów leczniczych, obowiązujące od 1 grudnia, nie podoba się ani lekarzom, ani przedstawicielom przemysłu medycznego. Lekarze zarzucają mu m.in. ingerencję w ich prywatny czas - informuje Gazeta Prawna.

Na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie podkreślili oni, że najbardziej kontrowersyjny jest art. 13 rozporządzenia, zabraniający lekarzom spotkań z przedstawicielami firm farmaceutycznych w godzinach pracy. Mówi on także, że na takie spotkanie musi wyrazić zgodę kierownik zakładu opieki zdrowotnej lub państwowej jednostki budżetowej.
"Zdaniem Naczelnej Izby Lekarskiej rozporządzenie ingeruje w prywatny czas lekarza" - powiedział rzecznik NIL Tomasz Korkosz. Argumentował, że spotkanie z przedstawicielami firm farmaceutycznych to też część pracy lekarza, który poznaje w tym czasie nowe leki.
"Skoro lekarz nie może spotykać się z przedstawicielami medycznymi w czasie pracy, to dlaczego musi mieć zgodę kierownika na spotkania w czasie prywatnym?" - pytał Korkosz.
Przedstawiciele firm farmaceutycznych twierdzili z kolei, że takie zapisy rozporządzenia nie sprzyjają przejrzystości relacji przedstawiciel medyczny-lekarz.
"Spotkania, które dotychczas odbywały się na jasnych warunkach w gabinetach, teraz będą musiały przenieść się na prywatne kolacje i bankiety"
"Spotkania, które dotychczas odbywały się na jasnych warunkach w gabinetach, teraz będą musiały przenieść się na prywatne kolacje i bankiety" - argumentowali.

 

Gazeta Prawna, 05.12.2008

Brak tagów