Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Eurocopter z wytrzymałym Lifepakiem już w Gdańsku

MedicalOnline | 2010-02-26

 Warszawa, luty 2010 r. – Do gdańskiej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego dotarł już jeden z najnowocześniejszych śmigłowców ratowniczych – Eurocopter 135. Na jego pokładzie, wśród urządzeń medycznych najwyższej klasy, znajduje się również monitor-defibrylator Lifepak 15. Służbę „latająca karetka” zacznie po zakończeniu przez pilotów programu szkoleniowego.

Nowa maszyna, która trafiła do Gdańska, jest już siódmą tego typu w naszym kraju. Według planów pozostałych 16 śmigłowców pojawi się w Polsce do końca 2010 roku. Obecnie dwa Eurocoptery wylatują już do nagłych wypadków i zachorowań w Krakowie oraz Szczecinie. Na czterech innych na razie szkolą się piloci, którzy, według programu szkoleniowego zatwierdzonego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, muszą spędzić za ich sterami pięćdziesiąt godzin.
 
Podobnie jak pozostałe „latające karetki”, również ta z Pomorza posiada kabinę medyczną o najwyższym standardzie. W skład jej wyposażenia, oprócz respiratora, zestawu pomp infuzyjnych (w tym dwie strzykawkowe i jedna przepływowa), czy ssaka wchodzi również, posiadający klasę bezpieczeństwa Lifepak Tough, monitor-defibrylator Lifepak 15.
Defibrylator ten, dzięki wzmocnionej konstrukcji, może pracować mimo uderzenia, zamoczenia lub zabrudzenia. Urządzenie pozytywnie przeszło również testy sprawdzające jego odporność na upadek z wysokości 76 cm równej upadkowi z noszy lub podczas przenoszenia – mówi Mieszko Skoczylas z firmy Physio-Control, działu Medtronic Poland produkującej Lifepaki. Co więcej, monitor-defibrylator może pracować nawet w trudnych warunkach (wichury, ulewy itd.). Ratownicy medyczni nie muszą więc martwić się o awarię lub możliwość uszkodzenia sprzętu. 
 
Eurocopter, który stacjonować będzie przy pasie startowym lotniska w Rębiechowie, zastąpi przestarzały radziecki śmigłowiec Mi-2. Oprócz lepszego wyposażenia medycznego oraz skrócenia czasu lotu na miejsce wypadku maszyna zapewni również latającym większy komfort i bezpieczeństwo. Nowy nabytek LPR-u będzie mógł, także w przeciwieństwie do swojego poprzednika, nieść pomoc nocą. 

 

Brak tagów