Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"GP": Ponad 1,4 tys. leków zniknie z aptek

Gazeta Prawna | 2008-12-04

Dostosowanie leków do wymogów UE kosztowało polskich producentów ponad 1 mld zł. Firmy farmaceutyczne mogą chcieć odzyskać wydatki, podnosząc ceny. Preparaty wyprodukowane przed 2009 rokiem będziemy kupować, aż upłynie termin ważności - informuje Gazeta Prawna.

Już za cztery tygodnie upływa termin wyznaczony przez UE na ponowne zarejestrowanie 8,7 tys. leków sprzedawanych w Polsce zgodnie z europejskimi zasadami. Preparaty, które nie przejdą przez tę procedurę, muszą zostać wycofane z produkcji i sprzedaży.


Firmy farmaceutyczne nie są zainteresowane dalszą produkcją 1,4 tys. farmaceutyków. Do Urzędu Rejestracji Leków (URL, wpłynęły bowiem wnioski w sprawie 7,3 tys. produktów.
Na koniec października urząd zakończył postępowania w stosunku do połowy złożonej dokumentacji. Producenci obawiają się, że URL nie zdąży rozpatrzyć wszystkich wniosków.
- Pracujemy na trzy zmiany - twierdzi Wojciech Łuszczyna, rzecznik URL.


Zapewnia, że urząd upora się z rozpatrywaniem wniosków do połowy grudnia, kiedy musi przekazać ostatnią dokumentację resortowi zdrowia. Winą za ewentualne opóźnienie i w konsekwencji niedopuszczenie niektórych leków do obrotu urzędnicy obarczają producentów.
- Harmonizacja trwa od 2004 roku. Ponad połowa wniosków wpłynęła od stycznia do czerwca, gdy upływał termin ich składania - mówi Wojciech Łuszczyna.

 

Gazeta Prawna, 04.12.2008

Brak tagów