Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Sieć Życia na Mazowszu coraz szczelniejsza

MedicalOnline.pl | 2010-02-01
Sieć Życia na Mazowszu coraz szczelniejsza

Sieć Życia na Mazowszu coraz szczelniejsza

Sieć Życia na Mazowszu coraz szczelniejsza

Warszawa, 27 stycznia 2010 r. – W nowoczesnym Centrum Kardiologii w Józefowie k. Otwocka otwarto Medyczną Stację Odbiorczą. Tym samym placówka dołączyła do ogólnopolskiego programu telemedycyny ratunkowej Lifenet prowadzonego przez Physio-Control, dział firmy Medtronic Poland. Sieć Życia z Józefowa będzie chronić mieszkańców sześciu powiatów woj. mazowieckiego.
System telemedycyny ratunkowej Lifenet stwarza realną szansę na ograniczenie liczby zgonów będących rezultatem zawału serca, dzięki skróceniu czasu transportu chorego na oddział intensywnej opieki kardiologicznej. Każda zaoszczędzona w ten sposób minuta łączy się również z większym prawdopodobieństwem całkowitego powrotu pacjenta do zdrowia. Pomoc niesiona zawałowcom z powiatów: otwockiego, wołomińskiego, mińskiego, garwolińskiego, piaseczyńskiego i grójeckiego będzie więc jeszcze skuteczniejsza. 
 
Dzięki nowej Medycznej Stacji Odbiorczej możemy odbierać przesłane przez zespół pogotowia ratunkowego badanie EKG wykonane bezpośrednio na miejscu zdarzenia. W ten sposób dyżurujący w Centrum kardiolog od razu może ocenić stan pacjenta i podjąć decyzję o tym, gdzie należy go przetransportować. Poważnie chorzy, bez wykonywania dodatkowych badań w szpitalu rejonowym, kierowani są bezpośrednio na zabieg angioplastyki – mówi dr med. Zygmunt Kaliciński, dyrektor i pomysłodawca nowo otwartego Centrum Kardiologii Józefów.  Lekarz może także zlecić ratownikom podanie odpowiednich leków już w karetce.  W ten sposób oszczędzamy tak cenny dla pacjenta i jego serca czas. 
 
Do Medycznej Stacji Odbiorczej w Centrum Kardiologii w Józefowie transmitować może aktualnie dwadzieścia jeden karetek wyposażonych w specjalnie przystosowane do tego defibrylatory (np. Lifepak 12) posiadające opcję przekazu 12-odprowadzeniowego EKG. Są to m.in. trzy karetki z Otwocka, trzy z Mińska Mazowieckiego, trzy z Garwolina, trzy z Wołomina i po jednej z Góry Kalwarii oraz Warki. Wdrożeniu Sieci Życia w Józefowie towarzyszyły szkolenia personelu i załóg karetek pogotowia z teletransmisji, jak również z opieki nad pacjentem z Ostrym Zespołem Wieńcowym.
 

Sieć Życia działa już  niemal we wszystkich województwach. W Polsce w trybie całodobowym pracuje ponad 45 Medycznych Stacji Odbiorczych. Największa ich liczba działa obecnie na Mazowszu – dwanaście i Śląsku – osiem. Od 2004 roku do dzisiaj przeprowadzono ponad 18 tys. transmisji badań EKG, które pozwoliły na zmniejszenie śmiertelności wśród zawałowców.   

Brak tagów