Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"ŻW": Stolica nie ma miejsc, żeby uczyć lekarzy

Życie Warszawy | 2008-12-04

Co trzeci chętny lekarz nie dostanie się w tym roku w stolicy na specjalizację z pediatrii. Dla połowy zabraknie miejsc na położnictwie. Na ortodoncję ma szansę co dwunasty - pisze Życie Warszawy.

- Liczba lekarzy przekraczających 65. rok życia zwiększa się na Mazowszu z roku na rok. Tymczasem wciąż kształcimy zbyt mało specjalistów - alarmowali krajowi konsultanci medyczni podczas wczorajszego spotkania z wojewodą. - Ministerstwo daje za mało pieniędzy na rezydentów, a w szpitalach nie ma dla nich dostatecznie dużo miejsc. Sytuację jeszcze pogarszają nowe zasady rekrutacji na specjalizacje - przekonywali.


Z danych Mazowieckiego Centrum Zdrowia Publicznego (MCZP, wynika, że w tym roku na Mazowszu zabraknie miejsc dla 44 lekarzy z 48 chętnych na specjalizację z ortodoncji, 24 z 46 zamierzających zostać kardiologami oraz 27 z 46 chętnych na ginekologię i położnictwo. Na specjalizację nie dostanie się także ponad 60 proc. młodych lekarzy marzących o stomatologii zachowawczej.


Od czego to zależy?

- Po pierwsze szpitale muszą mieć dla rezydentów miejsce, a po drugie - pieniądze - mówi szefowa MCZP Katarzyna Paczek. - Co roku zgłaszamy do Ministerstwa Zdrowia, ilu i jakich specjalistów chcemy kształcić w danym roku. Opieramy się na liczbie miejsc w placówkach prowadzących specjalizacje. Po rozpatrzeniu wniosków resort przyznaje na kształcenie w konkretnych specjalizacjach określone kwoty - tłumaczy Paczek.

 

Życie Warszawy, 04.12.2008

Brak tagów