Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"Rz": W internetowej kolejce do lekarza

Rzeczpospolita | 2008-12-04

Ma powstać system informatyczny, w którym będą dane o pacjencie i jego lekach oraz możliwość zapisów online na badania u specjalistów - czytamy w Rzeczpospolitej.

Jest już gotowy projekt ustawy w tej sprawie. System ma powstawać etapami do 2013 r.
Połączyłby rejestry szpitali, przychodni i prywatnych gabinetów oraz usług medycznych, pacjentów, ich badań i leków. Teraz różnych ewidencji i rejestrów wymaganych ustawowo jest ok. 70.


Po zmianach na niektóre badania specjalistyczne obowiązywałyby elektroniczne listy oczekiwań - dzięki temu pacjenci nie zapisywaliby się na wizyty w kilka miejsc jednocześnie, nie byłoby też przyspieszania zabiegów dla wybranych. Pacjenci nie wykonywaliby tych samych badań po kilka razy.
Dziś bowiem, nawet w prywatnych placówkach, pacjenci mają osobne karty w różnych oddziałach. Przyjmujący ich lekarz nic nie wie o wcześniejszych wizytach i przepisanych lekach. Wpisując kod pacjenta do przyszłego systemu, lekarz widziałby całą jego historię chorobową.


Pacjenci mogliby wpisywać własne informacje, np. jakich leków nie mogą przyjmować, kogo zawiadomić w razie wypadku. Nie wiadomo, czy możliwe będzie umieszczenie danych o grupie krwi i zgody na pobranie narządów do transplantacji. Bartosz Pomykała z kampanii społecznej Krewniacy: - Podanie tych danych przydałoby się, gdyby dostęp do bazy mieli ratownicy. W nagłych sytuacjach liczy się każda minuta.

 

Rzeczpospolita, 04.12.2008

Brak tagów