Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"GP": O szkodliwości leków dowiemy się szybciej

Gazeta Prawna | 2008-12-02

Lekarze, pielęgniarki, a także położne będą miały obowiązek informowania prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych o niepożądanym działaniu leków - informuje Gazeta Prawna.

Każda osoba, która może podawać pacjentom lek, będzie musiała natychmiast zgłosić przypadek niepożądanego działania medykamentu jego producentowi lub bezpośrednio prezesowi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Taką zmianę zakłada projekt nowelizacji ustawy z 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2008 r. nr 45, poz. 271, , który przygotowało Ministerstwo Zdrowia.
Zmiana ustawy wynika z konieczności zapewnienia pacjentom większego bezpieczeństwa. Obecnie Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych dostaje zbyt mało zgłoszeń o takich przypadkach. Rocznie otrzymuje ich około 49 tys. Problem polega na tym, że z Polski tych zgłoszeń jest zaledwie około 1,2 tys., a pozostałe są przekazywane z innych państw Unii Europejskiej. Doktor Leszek Borkowski, prezes URPL, jest zdania, że w samej Polsce zgłoszeń o takich przypadkach powinno być zdecydowanie więcej - około 15 tys. rocznie.
- Zobowiązanie nie tylko lekarzy, ale pielęgniarek, położnych, a nawet ratowników medycznych do zgłaszania nam przypadków niepożądanego działania leku jest dobrym rozwiązaniem. To, jak sprawdzi się to w praktyce, będzie można ocenić za jakiś czas. Jednak pocieszające jest to, że dzięki mediom rośnie świadomość w służbie zdrowia i jesteśmy już nieco częściej informowani o takich przypadkach - mówi dr Leszek Borkowski.
Dodaje, że URPL po wejściu w życie tych przepisów będzie organizował szkolenia m.in. dla osób, które podają pacjentom leki, aby wiedziały one, jak mają zgłaszać przypadki niewłaściwego działania produktu.

 

Gazeta Prawna, 02.12.2008

Brak tagów