Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Frost & Sullivan: Prywatyzacja pierwszym krokiem do konsolidacji polskiego rynku farmaceutycznego

MedicalOnline.pl | 2009-12-11
Warszawa, 10 grudnia 2009 – Polski rynek farmaceutyczny jest jednym z największych w Europie Wschodniej, generując ponad jedną czwartą przychodu ze sprzedaży dla całego regionu. Sektor producentów leków jest jednak bardzo rozdrobniony – spośród około 300 firm, tylko 31 ma udziały w rynku większe niż 1 procent. Według Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, planowana w 2010 roku prywatyzacja CF Cefarm S.A. oraz pozostałych Polf (Tarchomin, Pabianice i  Warszawa) S.A. będzie pierwszym krokiem do konsolidacji rynku i wyłonienia kilku największych graczy.
„Obecnie liderem na  polskim rynku producentów farmaceutyków jest Grupa Sanofi-Aventis, która po połączeniu z czeską Zentivą wyprzedziła GlaxoSmithKline (GSK) i posiada 5,7- procentowy udział w rynku” – stwierdza Dominika Grzywińska, analityk Frost & Sullivan. „Kolejni gracze to wspomniane już GSK z 5-procentowym udziałem oraz  Polpharma – największy producent z polskim kapitałem (około 4,5 procent udziału w rynku). Prywatyzacja polskich zakładów może zagrozić tej pozycji. Wszystko jednak zależy od strategicznych planów firm stających do przetargu.”
 
Prywatyzacja Polfy Pabianice jest obecnie najbardziej zaawansowana. Polski Holding Farmaceutyczny (PHF), powołany do przeprowadzenia prywatyzacji ze strony rządowej, spośród czterech oferentów wybrał spółkę Adamed na wyłącznego partnera w negocjacjach do zakupu pabianickiej Polfy. Mają się one zakończyć najpóźniej 18 grudnia 2009. Prywatyzacja pozostałych: Polfy Tarchomin i Polfy Warszawa, nie jest tak daleko posunięta. Polfa Tarchomin  jest poza tym w trudnej sytuacji finansowej, generując straty w ciągu ostanich 2 lat. Jej prywatyzacja ma się rozpocząć w pierwszym kwartale 2009 r.  Polfa Warszawa czeka na oferty przetargowe do 22 grudnia br. - po tym terminie ma powstać tzw. shortlista oferentów.  Obie firmy posiadają jednak ciekawe portfolia, więc zainteresowanie zakupem powinno być spore.
 
Polfa Pabianice wydaje się być szczególnie łakomym kąskiem dla potencjalnego inwestora. Firma ma w swoim portfolio zarówno produkty OTC, jak i leki receptowe (spora część tych ostatnich znajduje się na liście leków refundowanych). Przejęcie Polfy Pabianice przez Adamed byłoby szansą na uzupełnienie portfolio Adamedu o nowe grupy leków – szczególnie o antybiotyki, leki przeciwcukrzycowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) oraz kortykosteroidy doustne. Dodatkową korzyścią będzie także szansa na nowe kierunki eksportu, jako że Polfa Pabianice eksportuje do krajów Europy Środkowej i Wschodniej, Azji i Afryki, zaś Adamed do Europy i na Bliski Wschód.
Ponadto, połączenie potencjału innowacyjnego Adamedu i zaplecza produkcyjnego Polfy daje tej ostatniej szansę na  dynamiczne konkurowanie na polskim i światowym rynku farmaceutycznym.
 
„Innym przejęciem, które może mieć wpływ na konsolidację rynku, jest kolejna przymiarka do połączenia Biotonu z Polpharmą. Obie firmy podpisały w listopadzie list intencyjny w tej sprawie” – dodaje Dominika Grzywińska.  „Ostateczny kształt połączenia nie jest jeszcze znany, w grę może wchodzić połączenie obu spółek, przejęcie przez Polpharmę części Biotonu, zajmującej się produkcją antybiotyków lub włoskich spółek zależnych Biotonu. Należy tutaj dodać,  że Bioton intensywnie pracuje nad wdrażaniem nowej strategii, skupionej głównie na poprawie kondycji finansowej (koszty restrukturyzacji przyczyniły się do  zanotowanych 55,2 milionów zł straty po trzech kwartałach 2009) oraz współpracy z największymi firmami farmaceutycznymi przy sprzedaży insuliny na kluczowych rynkach.”
 
Polski rynek dystrybucji farmaceutyków jest o wiele bardziej skonsolidowany niż sektor produkcyjny i ten proces cały czas postępuje. Liderem jest tu Torfarm (po połączeniu z firmą Prosper w lipcu tego roku) posiadający około 30 procent udziału w rynku. Niedługo za nim plasują się Farmacol z 19 procentami i Polska Grupa Farmaceutyczna (PGF) z 18,5 procent. Nowym trendem jest wprowadzenie uproszczonego systemu dystrybucji. Dwie firmy produkujące leki – Sanofi-Aventis oraz Astra Zeneca – weszły w bezpośredni kontakt z kilkoma dystrybutorami, którzy działają w charakterze pośredników logistycznych dostarczając leki bezpośrednio do aptek, omijając tym samym skomplikowaną sieć firm zwykle pośredniczących.
 
Niestety, nie ma to dotychczas wpływu na cenę leków dla odbiorców końcowych, która to w 2009 r. wzrośnie średnio o 6,6 procent w porównaniu do roku ubiegłego, przy inflacji w rzędu 3,7 procent. Wśród przyczyn można wymienić konsolidację podmiotów dystrybujących i zwiększenie ich siły negocjacyjnej. W związku z tym producenci musieli podnieść ceny leków. Nie bez znaczenia dla wzrostu cen farmaceutyków był także słabnący złoty.
 

„Polski rynek farmaceutyczny ma duże szanse na kontynuację wzrostu. Jednak siła graczy na rynku będzie się zmieniać w zależności od postępującej prywatyzacji i przejęć. Przy czym firmy z polskim kapitałem z coraz lepszym skutkiem konkurują z inwestorami zagranicznymi” – podsumowuje Dominika Grzywińska. „W jaki sposób przełoży się to ostateczny obraz rynku i jaki będzie miało wpływ na ceny dla odbiorców końcowych będzie wiadomo dopiero po zakończeniu trwających obecnie procesów prywatyzacyjnych.”   

Brak tagów