Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"Rz": Czy będzie adopcja zarodków?

Rzeczpospolita | 2008-12-01

Gazeta dowiedziała się, że projekt ustawy jest już właściwie gotowy. W połowie grudnia ma wpłynąć do laski marszałkowskiej. - Dopinam projekt. W przyszłym tygodniu będę konsultował go z szefami klubów parlamentarnych - mówi poseł Jarosław Gowin (Platforma Obywatelska, , jeden z głównych jego autorów. Nie wyklucza, że w wyniku rozmów mogą nastąpić w nim jakieś zmiany - informuje Rzeczpospolita.

Co projekt ustawy bioetycznej mówi o in vitro? Jak pisała już "Rzeczpospolita", zakazuje tworzenia zarodków nadliczbowych i ich zamrażania. Gowin proponuje, by można było implantować nie więcej niż jeden - dwa zarodki. Zamrażane mogłyby być tylko komórki jajowe. Zakazuje się również handlu zarodkami i tworzenia ich w celach naukowych. W projekcie jest zapisane, że dostęp do zabiegów in vitro mogą mieć tylko małżeństwa, ale - przyznaje Gowin - w trakcie konsultacji międzyklubowych ta propozycja może ulec zmianie.


Projekt przewiduje natomiast adopcję zarodków, do której byłyby dopuszczone również kobiety samotne. Tak działoby się, gdyby po powstaniu zarodka z jakichś powodów kobieta odmówiła jego implantacji.
Ustawa zakazuje badań preimplantacyjnych zarodków pod kątem ich obciążeń genetycznych, gdyż prowadzi to do selekcji zarodków. Można będzie badać tylko gamety.
 

Rzeczpospolita, 01.12.2008

Brak tagów