Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"Gazeta Prawna:" Kontrakty dla SP ZOZ będą niższe

Gazeta Prawna | 2009-11-17
W 2010 roku nakłady na usługi szpitalne będą rosły wolniej niż na podstawową opiekę zdrowotną i na refundację leków. W wyniku tej decyzji pacjenci będą musieli dłużej czekać w kolejkach
W tym miesiącu mają zostać podjęte decyzje dotyczące kontraktowania świadczeń zdrowotnych na 2010 rok. Wojewódzkie oddziały NFZ przedstawiły już założenia planu finansowego na przyszły rok. Prawdopodobnie nie jest to ostateczna jego wersja.
 
W systemie ochrony zdrowia ma być o około 1,5 mld zł mniej środków niż w 2009 roku, co oficjalnie ogłosił Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ. Na razie rząd nie zamierza zaciągnąć kredytu i uzupełnić brakujących pieniędzy. Przerzuca więc, jak zwykle, ten niedobór na świadczeniodawców. Decyzja ta może skutecznie zniechęcić większość szpitali (SP ZOZ) i ich organy założycielskie do przekształcenia tych placówek w spółki. Będzie ona przyczyną powstania kolejnej spirali długów. Z ekonomicznego punktu widzenia bowiem sens takiej zmiany jest tylko wtedy, gdy szpital ma zdolność do bilansowania swojej działalności podstawowej.
 

Czytaj całość w Gazecie Prawnej  

Brak tagów