Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"Rz": Wzrosną opłaty za sanatoria

Rzeczpospolita | 2008-11-25

Od stycznia kuracjusze więcej dopłacą za żywność i zakwaterowanie podczas pobytów w sanatoriach - informuje Rzeczpospolita.

Tak wynika z propozycji Ministerstwa Zdrowia, które chce zmienić rozporządzenie w sprawie leczenia uzdrowiskowego. Resort zapowiada, że podwyżki nie będą drastyczne - wyniosą średnio 5 proc. Tłumaczy, że uwzględniają one jedynie inflację z ostatnich dwóch lat.
Dopłaty do wyżywienia i zakwaterowania są uzależnione od terminu pobytu i standardu zamieszkania w sanatorium.
Przykładowo za trzytygodniowy pobyt w sanatorium w sezonie zimowym w pokoju dwuosobowym (z łazienką i ubikacją, zapłacimy o 21 zł więcej niż dotychczas. W sezonie letnim - czyli od 1 maja do 30 września - taki sam pobyt będzie teraz kosztował nie 420 zł, ale 441 zł. Dopłaty do najdroższych pokoi, jednoosobowych z pełnym węzłem sanitarnym, wzrosną o 31,5 zł za trzytygodniowy pobyt.
Jest też dobra wiadomość dla kuracjuszy, którzy wybierają się do sanatorium na przełomie roku.
Jeśli zaczną pobyt do 31 grudnia włącznie, to częściową odpłatność naliczy się im jeszcze według starych stawek. Warto pamiętać, że sanatorium pobiera opłaty przed rozpoczęciem turnusu, a najpóźniej pierwszego dnia.
Jeżeli termin wyjazdu na leczenie przypada na przełomie kwietnia i maja albo września i października, to dopłaty oblicza się z uwzględnieniem dwóch stawek - zimowej i letniej. Taka zasada obowiązuje zresztą również teraz.
Ministerstwo Zdrowia planuje także zmiany w ustawie o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (DzU z 2005 r. nr 167, poz. 1399 ze zm., . Projekt nowelizacji trafił właśnie do konsultacji społecznych.

Rzeczpospolita, 25.11.2008

Brak tagów