Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Opłaca się mieć konto zdrowotne w OSOZ

MedicalOnline.pl | 2009-10-26

Rejestracja on-line, system kontroli uczuleń, sprawdzanie interakcji zażywanych leków, programy zdrowotne, wyszukiwarka aptek i sprawdzanie w nich dostępności leków on-line to tylko niektóre korzyści, z jakich mogą - całkowicie bezpłatnie - skorzystać pacjenci posiadający Indywidualne Konto Zdrowotne w Ogólnopolskim Systemie Ochrony Zdrowia.

-Ideą OSOZ jest podniesienie świadomości zdrowotnej społeczeństwa poprzez stworzenie osobistej kartoteki elektronicznej zawierającej zbiór najważniejszych informacji o zdrowiu danego pacjenta. Najważniejszą zaletą konta jest jego bezpieczeństwo i całkowita anonimowość, ponieważ w systemie nie są przechowywane żadne dane, które umożliwiłyby identyfikację konkretnej osoby – informuje Rafał Kozioł, Dyrektor Wydziału Systemu OSOZ.

Indywidualne Konto Zdrowotne jest swoistą bazą wiedzy medycznej, która gromadzi wszelkie istotne informacje dotyczące zdrowia pacjenta, jak wizyty u lekarzy, zażywane leki, wyniki badań, uczulenia, a także udostępnia wiele serwisów prozdrowotnych, poprawiających stan zdrowia pacjenta oraz stan zdrowia całego społeczeństwa. Najistotniejszy jest fakt, iż pacjent, jako jedyny posiadacz klucza do Konta Zdrowotnego w postaci Karty Zdrowia Pacjenta, przebywając w dowolnej części świata, może udostępnić lekarzowi zgromadzone dane medyczne. Dzięki platformie OSOZ lekarz otrzymuje kompletną i usystematyzowaną wiedzę o zdrowiu pacjenta, dzięki której ma możliwość głębszej analizy problemu zdrowotnego, może dokonać trafniejszej diagnozy i zaproponować skuteczniejszą strategię leczenia.

Należy zaznaczyć, że aktualnie Konta Zdrowotne gromadzą informacje medyczne przesyłane przez ponad 9 000, przychodni specjalistycznych, gabinetów lekarskich i aptek, współpracujących z systemem OSOZ, których liczba systematycznie wzrasta. Informacje o tych placówkach można uzyskać na stronie internetowej www.osoz.pl w serwisach otwartych „Gdzie się leczyć” oraz „Znajdź Aptekę”.
Jednym z modułów Konta Zdrowotnego są „Parametry zdrowotne”, dzięki którym pacjent może monitorować i porównywać z normami najważniejsze wskaźniki zdrowotne, takie jak m.in. ciśnienie krwi, poziom cukru, temperatura ciała, waga, wzrost, puls, wskaźnik BMI, czy wysiłek fizyczny.

Kolejną, zdobywającą coraz większą popularność, możliwością dostępną w ramach Indywidualnego Konta Zdrowotnego jest rejestracja „on-line” do przychodni i lekarza, która pozwala w łatwy i wygodny sposób umówić wizytę w dogodnym dla pacjenta terminie. Dzięki serwisowi czas oszczędza zarówno przychodnia jak i pacjent, a dodatkowo realizuje się idea społeczeństwa informacyjnego.

Wyprzedzające wspomaganie pracy lekarza lub farmaceuty, to kolejna praktyczna właściwość Indywidualnego Konta Zdrowotnego. Bardzo ważne jest bowiem, aby lekarz lub farmaceuta uzyskał ostrzegające informacje, np. o interakcjach leków, przed wypisaniem recept w gabinecie lub wydaniem leków w aptece, bowiem jeśli pacjent opuści gabinet lub aptekę z nieprawidłowymi lekami, naprawienie takiej omyłki jest czasochłonne i kosztowne, a czasami nawet niemożliwe.

Wygodne poszukiwanie tańszych zamienników leków, bez wychodzenia z domu, to kolejne udogodnienie, szczególnie dla osób starszych. Pacjent za pośrednictwem Konta Zdrowotnego ma możliwość sprawdzenia, czy lek przepisany przez lekarza, ma być może tańszy odpowiednik oraz w której aptece można go nabyć.

Ciekawym serwisem wspierającym zdrowie, są Profilaktyczne Programy Zdrowotne, dostępne dla pacjenta za pośrednictwem Konta Zdrowotnego. Przystępując do zalecanego programu zdrowotnego posiadacz konta będzie otrzymywał powiadomienia o kolejnych terminach wykonania ważnych badań lekarskich, które mogą uchronić przed przyszłymi problemami zdrowotnymi.

Więcej informacji o Indywidualnym Koncie Zdrowotnym i jego korzyściach uzyskać można na stronie internetowej www.osoz.pl w zakładce „Jestem pacjentem”.

Brak tagów