Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Laboratorium – po modernizacji

kierownik działu Diagnostyki Laboratoryjnej – Beata Drozdowska | 2008-11-25
Laboratorium – po modernizacji

<p>Wojew&oacute;dzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, ul. Żołnierska 18</p>

Laboratorium – po modernizacji

<p>Wojew&oacute;dzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, ul. Żołnierska 18</p>

Laboratorium – po modernizacji

<p>Wojew&oacute;dzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, ul. Żołnierska 18</p>

Laboratorium – po modernizacji

<p>Sprzęt na kt&oacute;rym pracuje WSS w Olsztynie</p>

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu w Olsztynie dział Diagnostyki Laboratoryjnej zlokalizowany jest na niskim parterze w budynku głównym Szpitala. Podczas modernizacji pomieszczeń, 3 lata temu, usunięte zostały wszystkie bariery architektoniczne. Laboratorium zostało przeniesione z niewygodnego III piętra - dzięki temu osoby niepełnosprawne bez problemu mogą poruszać się i korzystać z naszej szerokiej oferty usług laboratoryjnych.

Korzystne zmiany

Zmiana lokalizacji na niski parter naszego Szpitala, do nowocześnie zaprojektowanych pomieszczeń, ułatwiła pacjentom całodobowy dostęp do laboratorium i wykonanie badań diagnostycznych na zlecenie lekarza lub życzenie pacjenta, pozwoliła na konsolidację stanowisk roboczych i obszarów roboczych - co ułatwia i przyspiesza wykonywanie badań. W trakcie modernizacji, zmniejszeniu uległa np. zmywalnia - jako, że w tej chwili korzystamy głównie ze sprzętu jednorazowego użytku, więc większa powierzchnia zmywalni nie jest już konieczna. W pomieszczeniach jest już klimatyzacja, a brak zewnętrznych grzejników też spowodował, że zyskaliśmy trochę powierzchni użytkowej.

Po modernizacji zmniejszyła się także awaryjność aparatury pomiarowej, dzięki specjalnemu systemowi, który utrzymuje odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach roboczych (wymaganą przez producentów analizatorów, .

Jedyni w regionie

Jesteśmy pracownią odwoławczą dla innych laboratoriów w województwie, bo zdarza się, że w badaniu podstawowym wynik może być pozytywny mimo tego, że wszystko jest w porządku. Nasz sprzęt umożliwia potwierdzenie pozytywnego wyniku badania przeprowadzonego w innym laboratorium. Tak naprawdę wpływ na wynik ma wiele różnych czynników. Nawet zdenerwowanie przed i w czasie badania. Ten wpływ jest minimalny, ale jednak jest. Dlatego gotowy jest już projekt przebudowy naszego punktu pobrań, który ma być większy, z bardziej komfortową poczekalnią.

Laboratorium posiada certyfikat i zaświadczenia kontroli jakości badań wydany przez centralny Ośrodek Badań i Diagnostyki Laboratoryjnej oraz certyfikaty potwierdzające udział w ogólnopolskich i międzynarodowych kontrolach jakości badań.
Laboratorium wdrożyło też system jakości. Braliśmy czynny udział w pracach związanych z otrzymaniem przez Szpital certyfikatu akredytacyjnego oraz certyfikatów ISO 9001; 2000 i ISO 14001; 1998.

O laboratorium

Nasze laboratorium dysponuje pełnym zestawem automatycznych, skomputeryzowanych aparatów do analiz biochemicznych, immunologicznych i hematologicznych. Umożliwiają one wykonanie ponad 200 szczegółowych rodzajów badań.

Obok bardzo podstawowych testów, czyli morfologii krwi, OB, badania poziomu glukozy, proponujemy również szeroki wachlarz badań hormonalnych, które oceniają m.in. funkcję przysadki tarczycy, nadnerczy, narządów płciowych i trzustki. Wykonujemy testy na obecność antygenów i przeciwciał w żółtaczce typu B i przeciwciał w żółtaczce typu C. Można wykonać u nas inne badania diagnozujące funkcje wątroby, trzustki i nerek: ALAT, ASPAT, testy sprawdzające stężenie lipazy, amylazy, mocznika i kreatyniny.
Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy w stanie przeprowadzić większość podstawowych i specjalistycznych testów niezbędnych do diagnozowania chorób rozrostowych krwi, niedokrwistości, chorób metabolicznych, miażdżycy, niewydolności serca, chorób odzwierzęcych oraz nowotworów.
Dysponujemy analizatorami i odczynnikami nowej generacji, wysokiej jakości renomowanych firm: Roche, ABBOTT, Bayer - pozwalającymi otrzymać w pełni wiarygodny wynik.

Dział Diagnostyki Laboratoryjnej w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu w Olsztynie posiada 7 pracowni: hematologiczna, koagulogiczna, cytologiczna, biochemiczna, hormonów i białek, analityczna, diagnostyki kiły.

<%n_p%>

 

Z Beatą Drozdowską, kierownikiem Działu Diagnostyki Laboratoryjnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie rozmawia Bartosz Rymański

 

Pani kierownik... Czy laboratorium w Państwa szpitalu jest konkurencyjne na tle innych placówek?

Tak. Wydaje mi się, że mamy bardzo konkurencyjną ofertę na tle innych szpitali. Jeśli chodzi o sprzęt, na którym pracujemy, także nie odbiegamy od najlepszych. Nasze laboratorium dysponuje pełnym zestawem automatycznych, skomputeryzowanych aparatów do analiz biochemicznych, immunologicznych i hematologicznych. Umożliwiają one wykonanie ponad 200 szczegółowych rodzajów badań. Są wśród nich tzw. badania podstawowe, jak i specjalistyczne, niezbędne choćby w diagnozowaniu chorób rozrostowych krwi, niedokrwistości, chorób metabolicznych, miażdżycy, zawałów itd.

Stawiamy także na ciągły rozwój naszego personelu medycznego - systematyczne podnoszenie kwalifikacji, udział w szkoleniach - pozwoliły utworzyć zespół złożony z 6 specjalistów analityki klinicznej i 15 wykwalifikowanych techników. Z 6 asystentów, 5 posiada specjalizację II stopnia z analityki klinicznej.

Czy sprzęt na którym Państwo pracują gwarantuje wiarygodność wyników i bezpieczeństwo pacjentów?

Nasze pracownie posiadają najnowocześniejszy sprzęt. Nie mamy problemów z serwisem tych aparatów – przeglądy czy naprawy – serwis przyjeżdża niemal natychmiast. Co ciekawe, mamy zabezpieczenie w postaci podwójnego sprzętu. Niedopuszczalna jest bowiem sytuacja, że pacjent zostaje bez wyniku badania, bo nam akurat zepsuł się dany aparat. Nie jest też tak, że używamy ciągle tylko jednej sztuki, a druga stoi w rezerwie na wypadek awarii pierwszej. Te urządzenia nie powinny nie pracować, dlatego używamy ich na zmianę. Ponadto każdego dnia na specjalnych surowicach kontrolnych sprawdzamy wiarygodność badań. Regularnie bierzemy udział w zewnętrznych badaniach jakości, które przeprowadza Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce w Łodzi. W badaniach tych co miesiąc weryfikowana jest wiarygodność oznaczeń podstawowych składników chemicznych surowicy. Wysoką jakość pracy Laboratorium potwierdzają liczne certyfikaty i zaświadczenia, które posiadamy.

Niektóre szpitale decydują się na outsourcing laboratorium, twierdząc, że takie rozwiązania są bardzo korzystne i zyskują na tym nie tylko szpitale, ale i sami pacjenci. Czy czuje Pani, że Państwa laboratorium może ustępować prywatnym placówkom?

Moim zdaniem nasza oferta nie odbiega od tego, co oferują pacjentom placówki prywatne. Nasze laboratorium działa w strukturach państwowego szpitala, pracujemy na bardzo nowoczesnym sprzęcie, działamy 24 h, ceny mamy bardzo konkurencyjne, a wyniki badań są na „cito”. Oczywiście nie licząc typowo specjalistycznych badań, na które trzeba trochę poczekać.

Mamy jednak podpisane umowy z większymi laboratoriami, w Warszawie i Krakowie. Wykonujemy tam badania, których nie opłaca się uruchamiać u nas, gdyż są one bardzo rzadkie. Ale już np. można u nas zrobić badanie NT-pro BNP (to nowy test laboratoryjny, pozwalający ocenić niewydolność serca) . Tak jak już wspominałam - większość badań wykonujemy w naszym szpitalu, rocznie to ok. 600 tys. analiz.

Brak tagów