Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Wieści z NFZ: zbyt mało pieniędzy dla szpitali

Gazeta Wyborcza Lublin | 2009-10-16

Na początku listopada zacznie wreszcie działać oddział opiekuńczo-leczniczy w szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie. Po kilku miesiącach negocjacji dyrekcja placówki ustaliła warunki kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia - czytamy w Gazecie Wyborczej.

- Oddział ma 25 łóżek. Przyjmowani do niego będą pacjenci, którzy wymagają stałej i specjalistycznej opieki - wyjaśnia Tomasz Leonkiewicz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala im. Jana Bożego w Lublinie.

W budynku, w którym został urządzony oddział, pierwotnie miała być zlokalizowana chemioterapia. Decyzję, żeby był w nim oddział opiekuńczo-leczniczy, podjął w 2007 roku Jacek Solarz, dyrektor szpitala Jana Bożego - Budynek został gruntownie wyremontowany oraz wyposażony zgodnie ze standardami Narodowego Funduszu Zdrowia. Przez cały czas nad stanem zdrowia pacjentów czuwać będzie lekarz i sztab pielęgniarek - wyjaśnia Leonkiewicz.

Oddział przy ulicy Biernackiego był gotowy do przyjęcia pacjentów kilka miesięcy temu. Przez cały ten czas stał jednak pusty. Dyrekcja szpitala nie mogła bowiem dojść do porozumienia w sprawie warunków kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Powód: trudna sytuacja finansowa NFZ - fundusz nie zapłacił szpitalom za tzw. nadwykonania, czyli za usługi świadczone poza kontraktem. W końcu obie strony doszły do porozumienia. - Wysokość kontraktu wynosi 155 tysięcy złotych. Za każdy dzień leczenia jednej osoby dostaniemy 70 złotych, na konto szpitala wpływać też będzie 70 proc. przychodów pacjenta - renty czy emerytury - zdradza Leonkiewicz. Szpital zawarł umowę z NFZ na dwa miesiące. Później będzie ona najprawdopodobniej renegocjowana albo przedłużona za pomocą aneksów.

Leonkiewicz poinformował, że jeśli NFZ przedłuży ze szpitalem Jana Bożego umowę na kolejny rok, placówka zwiększy przyjęcia na oddział opiekuńczo-leczniczy - Tego typu opieki wymaga coraz więcej osób, jeśli znajdą się środki na leczenie, rozszerzymy działalność - zapewnia.

We wrześniu na przyjęcie na oddział przy ulicy Biernackiego czekało ponad 20 pacjentów. Liczba ta stale rośnie. Dziś w Lublinie jest tylko jedna jednostka, która przyjmuje pacjentów obłożnie chorych, wymagających stałej opieki - w Okręgowym Szpitalu Kolejowym. Na przyjęcie na ten oddział chorzy czekają nawet pół roku.

Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin

Brak tagów