Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Nie zgadza się adres? To po przeszczepie

Gazeta Wyborcza Olsztyn | 2009-10-15

Dramatyczna sytuacja w służbie zdrowia. Kolejne szpitale wstrzymują wykonywanie zabiegów. - Od 1 grudnia zamykamy dwa oddziały - zapowiada Irena Petryna, dyrektor pulmonologii - inforumje Gazeta Wyborcza.

Sytuację finansową w szpitalu płucnym omawiała wczoraj rada społeczna. - Nasz roczny kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia to ok. 17 mln zł, z czego wartość wykonanych zabiegów ponad limit sięga ponad 2,5 mln zł - mówi dyrektorka. - Sytuacja jest bardzo zła, a my nie możemy dalej się zadłużać, bo skutki będą jeszcze poważniejsze.

W przypadku oddziału rehabilitacji wykonywane będą wyłącznie zabiegi ratujące życie, które refunduje fundusz. Jeżeli chodzi o oddział pulmonologii, to zostanie on zamknięty, a pacjenci skierowani zostaną na drugi.

Brak pieniędzy na leczenie dyrekcja szpitala ma wykorzystać na przeprowadzenie m.in. doraźnego remontu pomieszczeń. I taka informacja została wysłana do NFZ. - Wstrzymanie zabiegów będzie miało poważne konsekwencje, bo rehabilitacji pozbawione zostaną m.in. osoby niepełnosprawne. Ta sprawa powinna wstrząsnąć dyrekcją Narodowego Funduszu Zdrowia - oburza się Tadeusz Politewicz z rady społecznej szpitala pulmonologicznego.

Szpital pulmonologiczny podlega marszałkowi województwa. Komentarza nie mogliśmy uzyskać od Jolanty Szulc, wicemarszałek województwa, która odpowiada m.in. za służbę zdrowia. Natomiast Robert Szewczyk z gabinetu marszałka Jacka Protasa czeka na oficjalne zawiadomienie od dyrekcji pulmonologii. - Gdy wpłynie, to zajmiemy się sprawą - ucina Szewczyk.

Przypomnijmy, że na wstrzymanie wykonywania planowanych zabiegów zdecydowały się już szpitale powiatowe, m.in. w Szczytnie. Marek Michniewicz, dyrektor tamtejszego szpitala i lider związku zawodowego pracodawców służby zdrowia w regionie, twierdzi, że na taki krok zdecydowała się większość placówek. Przyczyna taka sama: brak refundacji za wykonane zabiegi ponad limit.

Najwięcej nadlimitów uzbierało się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie, największej placówce w regionie. Wartość zabiegów wykonanych ponad limit sięga ok. 10 mln zł! - Fundusz nie refunduje nam również za wykonane zabiegi ratujące życie - zaznacza Jolanta Citko, wicedyrektor ds. medycznych i dodaje, że placówka bierze pod uwagę zamykania oddziałów. - Rozważamy ograniczenie wykonywania planowanych zabiegów przez wydłużenie listy oczekujących. W praktyce pacjenci będą musieli czekać kolejne miesiące na przyjęcie.

Joanna Czużdaniuk, dyrektor Szpitala Miejskiego, przyznaje, że na niektórych oddziałach planowane zabiegi zostały wstrzymane. - A mimo to są one obłożone przez doraźne przypadki, tak jest m.in. na chirurgii i okulistyce. W tym ostatnim przypadku przepisujemy pacjentów, np. na styczeń przyszłego roku - mówi.

Z danych olsztyńskiego oddziału NFZ wynika, że wartość nadlimitów do sierpnia w lecznictwie szpitalnym wynosi 68 mln zł, z czego w I półroczu wypłacono 14 mln zł. Regionalny fundusz jest zaskoczony powodem zamknięcia oddziałów w szpitalu pulmonologicznym. - Jeżeli okaże się, że zostaną zamknięte z innych przyczyn niż te, o których poinformowała nas dyrekcja szpitala [chodzi o planowany remont - red.], to wdrożymy procedurę dyscyplinującą - ostrzega Magdalena Mil, rzecznik oddziału NFZ i dodaje, że dyrekcja szpitala wojewódzkiego ma prawo przesuwania pacjentów na inne terminy.

Jej zdaniem takie praktyki mają już miejsce. - Jednakże ze względu na sytuację kryzysową, z jaką mamy do czynienia, skala tego zjawiska zwiększyła się - przyznaje, ale nie wspomina o dodatkowych pieniądzach dla szpitali.

Czy wierzy pani, że fundusz nie ma pieniędzy? - spytałem wicedyrektor Citko. - Mam już tyle lat, że do wielu rzeczy podchodzę sceptycznie, ale przyjmuję je do wiadomości. Pozostaje nam życzyć wszystkim zdrowia - stwierdziła.

Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn

Brak tagów