Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Trudna modernizacja: Klinika Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

płk lek. Jerzy Chmielewski | 2008-11-24
Trudna modernizacja: Klinika Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

<p>Klinika Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu</p>

Nasza Klinika jest ośrodkiem III stopnia referencyjności. Usadowieni jesteśmy na pierwszym piętrze 506 - łóżkowego szpitala wieloprofilowego. Bezpośrednio pod kliniką znajduje się Szpitalny Oddział Ratunkowy, który jest usytuowany na wysokim parterze z podjazdami dla karetek i wózków inwalidzkich. Łączność między tymi oddziałami zapewniają trzy klatki schodowe i trzy windy.

Pomieszczenia kliniki zostały oddane do użytku w dniu 24 sierpnia 2007 roku, po przeprowadzonej kompleksowej modernizacji z wymianą wszystkich instalacji i stolarki.

Art. 11 „Kodeksu Etyki Lekarskiej” mówi, że lekarz winien zabiegać o wykonywanie swojego zawodu w warunkach, które zapewnią odpowiednią jakość opieki nad pacjentem.

Problemy z wymogami


Planując to przedsięwzięcie zderzyliśmy się z problemem, który dotyka liczne szpitale - jak dostosować pomieszczenia i urządzenia do wymagań szczegółowych, które powinny  odpowiadać Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006. Nie chcieliśmy zmniejszać przy tym bazy łóżkowej, a ponadto byliśmy kubaturą.

Musieliśmy podjąć trudną decyzję, czyim kosztem dostosowujemy się do wymogów; pacjenta czy personelu medycznego? Czy ograniczamy ilość tak potrzebnych łóżek urazowo-ortopedycznych, czy przenośmy z oddziału całą część admnistracyjno-biurową (sekretariat, gabinety lekarskie, poza gabinetem lekarza dyżurnego, ?

Część administracyjna kliniki została rozlokowana w pomieszczeniach przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, piętro niżej na parterze.

Modernizacja już w fazie projektowania była obwarowana licznymi utrudnieniami, ale największą z nich była niemożliwość przestawienia solidnych ścian nośnych obiektu. Udało się nam jednak wykonać to zadanie zgodnie z wymaganiami fachowymi i sanitarnymi. Po modernizacji w klinice pozostała ta sama ilość łóżek.
 
Według opracowania Centrum Organizacji i Ekonomiki Ochrony Zdrowia struktura organizacji i obsada lekarsko-pielęgniarska kliniki ortopedii i traumatologii powinna być dostosowana do następujących zagadnień:

- chirurgia urazów narządu ruchu,
- chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna, w tym leczenie wad rozwojowych,
- chirurgia urazowo-ortopedyczna i urazów wielonarządowych,
- chirurgia onkologiczna, w zakresie narządu ruchu,
- chirurgia „jednego dnia”.

Oddziały kliniki powinny posiadać wysokospecjalistyczną kadrę oraz odpowiednie wyposażenie w aparaturę diagnostyczną.

W naszym przypadku podstawowym zagadnieniem działalności leczniczej jest chirurgia urazowo-ortopedyczna. Wynika to między innymi z zadań zabezpieczenia medycznego miasta Wrocławia. Pełnimy permanentny ostry dyżur chirurgiczno-ortopedyczny, dla wydzielonej część miasta zamieszkałej przez około 200 tysięcy ludzi.

Nowe technologie

Myśląc o cierpiącym pacjencie dostosowaliśmy klinikę nie tylko do wymogów fachowo-sanitarnych, ale i do dzisiejszych zdobyczy techniki. Doposażyliśmy niektóre sale w klimatyzację, zainstalowaliśmy wysięgniki obrotowe i podejścia na odbiorniki RTV. We wszystkich salach ułożono rezerwowe okablowanie umożliwiające podłączenie komputera, telefonu, prowadzenie monitoringu funkcji życiowych i obrazu z sal chorych.
Przygotowano miejsca do założenia światłowodu i przekazywania obrazu z sali operacyjnej do wybranych pomieszczeń (gabinet lekarski, sala szkoleniowa, .
Cierpiący ludzie będą mogli przebywać w komfortowych warunkach, porównywalnych do szpitali w krajach bogatszych od naszego. Ale dzięki modernizacji kliniki dajemy pacjentom coś jeszcze. Będą się mogli czuć tutaj bezpiecznie, gdyż będą wspomagać nas najnowsze urządzenia diagnostyczne i nadzoru medycznego. Pozwoli to na pewno poprawić jakość naszych usług, aby choremu pobyt w szpitalu kojarzył się nie tylko z cierpieniem, ale również z ciepłem personelu i przyjemnym klimatem oddziału.


Koszty modernizacji

Koszt modernizacji zamknęły się w ogólnej sumie około 4 400 000,oo PLN. Na tę sumę złożyła się zarówno część ogólnobudowlana, jak i część materiałowo medyczna.

Personel kliniki to 11 lekarzy, w tym 9 specjalistów i 8 z tytułem doktora nauk medycznych oraz 30 pielęgniarek. Zespół ten wykorzystuje najnowsze technologie stosowane na całym świecie: endoskopię, zespolenia kryte, endoprotezy i inne, wykonując łącznie rocznie 1300 operacji. Rocznie przyjmujemy około 1600 pacjentów.

Brak tagów