Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Nowe kliniki na Ceglanej są nielegalne

Gazeta Wyborcza | 2009-10-07

Dwie kliniki przeniesione z Zabrza do katowickiego szpitala przy ul. Ceglanej od środy mają zacząć przyjmować pacjentów. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia uznało, że ich przeniesienie było nielegalne - informuje Gazeta Wyborcza.

Pierwsze pogłoski o tym, że kliniki alergologiczna i endokrynologiczna mają zostać przeniesione z Zabrza do słynnej okulistyki na Ceglaną w Katowicach, pojawiły się wiosną. Zaniepokoiło to związki zawodowe działające na Ceglanej. Władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego nie zgodziły się jednak na rozmowy ze związkowcami o przyszłości szpitala. Kilka miesięcy później w szpitalu wybuchł protest, a grupa pracowników rozbiła pod jego bramą białe miasteczko.

W rozwiązywanie konfliktu włączył się wicewojewoda Adam Matusiewicz. Zwołał spotkanie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, a białe miasteczko zwinięto. Przed kolejnym spotkaniem komisji okazało się jednak, że dialogu nie będzie, bo prof. Ewa Małecka-Tendera, rektor ŚUM, sama zdecydowała o przyszłości szpitala, wydając zarządzenie o przeniesieniu na Ceglaną zabrzańskich klinik.

Zarządzenie mówi o tym, że od października kliniki alergologii i endokrynologii mają działać już na Ceglanej, a szpital w Zabrzu nieodpłatnie przekaże tam ruchomy majątek obydwu klinik.

Za sprawą związkowców historią zainteresował się poseł Marek Balicki, były minister zdrowia. Uznał, że w tak poważnej sprawie, w której uszczupla się majątek i kontrakt jednego ze szpitali, nie wystarczy zarządzenie rektora, potrzebna jest jeszcze uchwała senatu. Balicki poprosił o opinię prawną Biuro Analiz Sejmowych i wciąż na nią czeka.

Tymczasem Ministerstwo Zdrowia bez oporów wpisało zmiany dotyczące klinik do rejestru szpitali klinicznych. Minęło kilka tygodni i urzędnicy zreflektowali się, że brak uchwały senatu to poważna przeszkoda. Wysłali do ŚUM wniosek o przedstawienie im jej w ciągu siedmiu dni. W przeciwnym razie nowe zapisy zostaną usunięte z rejestru.

Oznacza to, że kliniki przeniesione niedawno do Katowic, przynajmniej na papierze, wrócą do Zabrza. Chodzi o formalności, które mogą mieć jednak poważne konsekwencje. Okazuje się bowiem, że alergologia i endokrynologia, które właśnie w środę mają zacząć przyjmować pacjentów, działają na Ceglanej nielegalnie. Przez to mogą stracić umowę z NFZ-etem. - Brak aktualnego wpisu do rejestru szpitali jest podstawą do zerwania kontraktu na leczenie - przyznaje Jacek Kopocz, rzecznik śląskiego NFZ-etu.

Co na to wszystko ŚUM? Z powodu nieobecności rzeczniczki uczelni nie otrzymaliśmy wczoraj odpowiedzi. Z naszych informacji wynika jednak, że rektor nie zwołała jeszcze posiedzenia senatu, na którym miałaby być podjęta uchwała, której żąda ministerstwo. - Mamy nadzieję, że dojdziemy z uczelnią do porozumienia i uchwała zostanie podjęta w ciągu tego tygodnia - mówi Piotr Olechno, rzecznik resortu.

- Nie wiem, czy w sprawie Ceglanej da się jeszcze cokolwiek odwrócić. Cała ta sytuacja to jednak kolejny sygnał, że osoby kierujące ŚUM nie są nieomylne, choć zachowują się, jakby były - komentuje wojewoda Matusiewicz.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

Brak tagów