Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Narzekać czy nie na zarobki w szpitalach?

Gazeta Wyborcza Częstochowa | 2009-10-01

Lekarz bez specjalizacji może otrzymywać nawet 13 tys. zł, a ordynator 29 tys. zł miesięcznie - wynika z danych o zarobkach w szpitalach, które zebrało Ministerstwo Zdrowia - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Na pytania ministerstwa o zarobki odpowiedziało ponad 600 szpitali, w tym prawie wszystkie (88) z naszego województwa: miejskie i wojewódzkie. Dzięki temu udało się uzyskać dokładny obraz. W odpowiedziach uwzględniono informacje o liczbie przepracowanych godzin, wysokości pensji zasadniczej, wynagrodzeniach za dyżury i dodatkach (podane brutto).

W porównaniu do 2007 roku najmniej wzrosły u nas - z 3,9 tys. zł do 5,1 tys. zł - zarobki lekarzy bez specjalizacji. Średnia krajowa jest o 200 zł wyższa niż w woj. śląskim. Pensje lekarzy z pierwszym stopniem specjalizacji też są u nas niższe niż średnio w całej Polsce. Wzrosły w ciągu ostatnich dwóch lat z 4,5 tys. zł do 6 tys. zł. Dla porównania - lekarz z pierwszym stopniem specjalizacji, czyli o nieco niższych kompetencjach, zarabia średnio w Polsce 7,3 tys. zł, czyli o 500 zł więcej niż w Śląskiem, udaje się osiągnąć lekarzom z drugim, wyższym stopniem specjalizacji.

W każdej grupie różnice między najlepiej a najgorzej zarabiającymi są ogromne. U lekarzy bez specjalizacji najniższa pensja to 1785 zł, a najwyższa 13 030 zł. Najgorzej zarabiający lekarz z pierwszym stopniem specjalizacji dostaje 1760 zł, a najlepiej - 10 razy więcej. Jeszcze głębsza przepaść dzieli najlepiej i najgorzej zarabiającego lekarza z drugim stopniem specjalizacji: 23 tys. zł i 2,1 tys. zł.

Lekarze z "dwójką" na kontrakcie zarabiają średnio 8304 zł, czyli o ponad 1 tys. zł mniej, niż lekarze na kontrakcie z pierwszym stopniem specjalizacji.

 

Źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa

Brak tagów