Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Kopacz do lekarzy: dajcie spokój

Rzeczpospolita | 2009-09-29

Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała, że nie ma możliwości, by lekarze otrzymywali zapłatę za wypisywanie zaświadczeń o niezdolności do pracy - informuje Rzeczpospolita.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy chce dodatkowego wynagrodzenia za wystawianie dla ZUS zwolnień. W ocenie ZUS żądanie lekarzy nie ma uzasadnienia, bo nie regulują tego żadne przepisy. Ponadto Zakład pracuje nad elektroniczną wersją formularzy tak, aby skrócić czas niezbędny do wypisania zwolnienia.

- Może to się nie spodoba moim kolegom, ale powiem: dajcie spokój. Płacimy wam za pracę, a to jest element waszej pracy, stąd moje stanowisko jest bardzo jednoznaczne. Nie będę dodatkowo płacić za każdą czynność. (...) Pracuję w tej chwili wraz z resortem zdrowia nad rozporządzeniem, w którym chcemy pokazać, oprócz praw, również obowiązki i zakres działania lekarzy - powiedziała Kopacz podczas konferencji prasowej.

Podkreśliła też, że wypisywanie zwolnień jest elementem umowy, którą medycy podpisują z dyrektorami lecznic. - Nie wyobrażam sobie pracy lekarza bez wystawienia druku świadczącego o niesprawności pacjenta, który się do niego zgłosił - zaznaczyła minister.

Dodała, że w ciągu ostatnich lat zarobki lekarzy zdecydowanie się poprawiły. Jak mówiła Kopacz, jeżeli środki w systemie ochrony zdrowia będą wydawane racjonalnie i minie kryzys, to będzie można dyskutować ile zapłacić za dobrą pracę.

Przewodniczący mazowieckiego oddziału OZZL Marcin Jędrzejowski jest innego zdania. - Od 10 lat, czyli od czasu wejścia w życie reformy służby zdrowia, wystawianie zwolnień jest bardzo skomplikowane, wypełnianie kilku druków dziennie zajmuje czas, który lekarz mógłby przeznaczyć np. innym pacjentom - mówił w ubiegłym tygodniu.

OZZL zapowiada, że skieruje sprawę do sądu.

 

Rzeczpospolita

Brak tagów