Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Szpitale muszą oszczędzać na leczeniu

Gazeta Wyborcza Trójmiasto | 2009-09-25

Pomorskie lecznice wyczerpały już pieniądze z NFZ. Resort zdrowia zapowiada, że zapłaci szpitalom, ale tylko za ratowanie życia pacjentów - informuje Gazeta Wyborcza Trójmiasto.

Moglibyśmy operować dziesięciu pacjentów dziennie, operujemy trzech - mówi Grzegorz Sut, dyrektor szpitala MSWiA w Gdańsku. - Na planowe operacje chorzy czekali miesiąc, teraz muszą poczekać dwa. Nie ukrywają swojego niezadowolenia, niestety musimy trzymać się limitów określonych przez NFZ. A są oddziały, na których wprowadzanie ograniczeń jest ogromnym problemem nie tylko dla naszego szpitala.

Pacjenci limitowi to ci, których szpital zdąży przyjąć nie przekraczając kontraktu zawartego z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ponadlimitowi przyjmowani są na własne ryzyko lecznicy, bo nie ma pewności, że NFZ za nich zapłaci. A ten jak ma pieniądze, płaci. Jak nie ma - a tak jest w tym roku - płacić nie chce. Właśnie o tych ponadlimitowych pacjentów, a konkretnie o pieniądze za ich leczenie, trwa od tygodni walka między pomorskimi szpitalami a NFZ. Pisaliśmy o pacjentkach z rakiem piersi z Gdyńskiego Centrum Onkologii, dla których zabrakło pieniędzy na terapię herceptyną, o dzieciach z Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, które muszą czekać na leczenie, bo szpital wyczerpał limity. - Przyjechaliśmy na badania do Gdańska, bo to jedyna klinika na Pomorzu, w której możemy przebadać i leczyć dziecko - mówi ojciec rocznej Kasi. - Okazało się, że z powodu pieniędzy lekarze mogą przyjmować dzieci tylko w stanach zagrożenia życia. Czy choroba przewodu pokarmowego mojej córki nie zagraża jej życiu? Bez badań tego nie będę wiedział.

 

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto

Brak tagów