Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Jest szansa na więcej pieniędzy dla biedniejszych województw

Rzeczpospolita | 2009-09-23

Senacka komisja zdrowia opowiedziała się we wtorek za zmianą tzw. algorytmu, na podstawie którego Narodowy Fundusz Zdrowia dzieli pieniądze dla poszczególnych województw - informuje Rzeczpospolita.

Zmianę zakłada uchwalona już przez Sejm nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Do ustawy zgłoszono jedną poprawkę doprecyzowującą. Senat na zająć się nowelą podczas rozpoczynającego się jutro posiedzenia.

Obowiązujący obecnie algorytm uzależnia wysokość środków trafiających do oddziałów wojewódzkich NFZ od dochodów gospodarstw domowych, które znajdują się na ich terenie. Sytuacja taka powoduje, że do biedniejszych regionów trafia mniej pieniędzy na leczenie. Według nowych przepisów, od stycznia 2010 r. środki docierające do regionalnych oddziałów NFZ mają być dostosowane do ilości i kosztów wykonywanych świadczeń medycznych.

Jak napisano w uzasadnieniu noweli, ma ona na celu usunięcie dysproporcji w wysokości środków finansowych, którymi dysponują poszczególne oddziały wojewódzkie Funduszu na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej dla ubezpieczonych i polega przede wszystkim na usunięciu wskaźnika (algorytmu) wynikającego ze zróżnicowania kosztu jednostkowego świadczenia opieki zdrowotnej.

 

Rzeczpospolita

Brak tagów