Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Śląsk: UE dopłaca gabinetom stomatologicznym do sprzętu

MedicalOnline.pl | 2009-09-22
Śląsk: UE dopłaca gabinetom stomatologicznym do sprzętu

Śląsk: UE dopłaca gabinetom stomatologicznym do sprzętu

Coraz więcej gabinetów stomatologicznych w Polsce korzysta z unijnych dotacji na rozwój
i szkolenie personelu medycznego.  Także na Śląsku gabinety chętnie korzystają z przyznawanych środków Unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.  To właśnie dzięki wsparciu UE powstała na Śląsku jedna z najnowocześniejszych w regionie pracowni diagnostyki stomatologicznej.

UE wspiera stomatologię

W 2008 roku rynek stomatologiczny w Unii Europejskiej zwiększył obroty w stosunku do minionego o blisko 8%. Sam polski rynek usług stomatologicznych wart jest obecnie grubo ponad 300 milionów euro rocznie. Razem z tym wzrostem, wzrosły także oczekiwania wobec gabinetów stomatologicznych. Dziś statystyczny Kowalski oczekuje leczenia identycznego, jak w Europie Zachodniej. Coraz częściej od gabinetów oczekujemy także kompleksowej diagnostyki. Tę wciąż może nam zapewnić niewiele gabinetów w Polsce. Własną, nowoczesną pracownię RTG lub tomografii ma dziś w Polsce zaledwie 10% gabinetów stomatologicznych.

- Pacjent przychodząc do gabinetu stomatologicznego chce mieć pewność, że całe leczenie odbędzie się szybko i w jednym miejscu, oszczędzając czas, nerwy i pieniądze. Dlatego też coraz częściej pacjenci poszukują takich placówek, w których mogą liczyć na kompleksowe leczenie i diagnostykę – mówi Wojciech Fąferko lekarz stomatolog z katowickiego Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic. – Szczególnie wymagający są pacjenci, którzy decydują się na leczenie implantologiczne, ci coraz częściej wymagają, żeby diagnostyka i leczenie odbywały się w jednym gabinecie i były koordynowane przez jednego lekarza – dodaje.

W Polsce działają obecnie 6702 prywatne gabinety stomatologiczne. Najwięcej jest na Śląsku, aż 1243. Tylko 2 placówki w regionie posiadają nowoczesną pracownię tomografii komputerowej. - Własna pracownia tomografii to wciąż spory wydatek dla gabinetów, dlatego wielu kolegów kieruje swoich pacjentów do państwowych przychodni i szpitali dysponujących odpowiednim sprzętem. Pojawienie się nowej pracowni diagnostycznej w Katowicach jest ogromną szansą dla innych, prywatnych gabinetów stomatologicznych, które mogą korzystać z usług nowoczesnej pracowni, odciążając tym samym państwowe placówki.  – mówi doktor Fąferko.

Pacjent wymaga

Żeby sprostać rosnącym wymaganiom rodzimego, ale także zagranicznego pacjenta, coraz więcej gabinetów, mimo sporych kosztów decyduje się na własne pracownie diagnostyczne. Dziś koszt wyposażenia takiej pracowni sięga kilkuset tysięcy złotych. Na taką inwestycję zdecydowało się min. katowickie Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic. W klinice oprócz RTG cefalostatycznego, panoramicznego oraz punktowego, znajduje się także najnowocześniejszy obecnie w Europie tomograf stożkowy Gendex – wykonujący trójwymiarowe zdjęcia jamy ustnej. Zakup sprzętu klinika sfinansowała z dotacji z Unii Europejskiej.

- Własna pracownia zapewnia bardzo precyzyjną diagnostykę, a co za tym idzie bezpieczne leczenie. Pacjent, który decyduje się na leczenie implantologiczne od ręki uzyskuje diagnozę. Precyzyjnie można wykonać plan leczenia, także pod względem finansowym. Co najważniejsze skracamy także czas leczenia do absolutnego minimum – mówi Fąferko.

Zajrzy w głąb


Stosowany dziś w Dentim clinic tomograf należy do najnowocześniejszych na świecie. Zdjęcia wykonywane przy jego pomocy pozwalają nie tylko na wykonanie przekroju dowolnego elementu szczęki lub żuchwy, urządzenie obrazuje nerwy, pozwalając precyzyjnie określić ich przebieg. Urządzenie rodem z filmów science fiction potrzebuje zaledwie 20 sekund na stworzenie wiernego obrazu 3D jamy ustnej pacjenta.

Ale z dobrodziejstw własnych pracowni korzystają nie tylko implantolodzy. Obecnie badania RTG, zarówno 3D-tomograficzne jak i 2D są standardem w protetyce, chirurgii oraz ortodoncji, pozwalając szybko i precyzyjnie rozpoznać zmiany zębowe, także u najmłodszych pacjentów. Ułatwiają także konsultacje.

– Zastosowanie nowoczesnego sprzętu pozwala na konsultację z lekarzami na całym świecie. W parę sekund obraz z tomografu może otrzymać stomatolog z USA, Singapuru czy Australii, doradzając w skomplikowanym leczeniu. Dzięki cyfrowym zdjęciom omawiamy trudne do leczenia przypadki w zamkniętych grupach dyskusyjnych lekarzy – mówi doktor Fąferko.

Projekt zakupu sprzętu w Dentim clinic jest  współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013" i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne potrzeby. Tytuł projektu unijnego: „Wzrost konkurencyjności firmy SANUS poprzez rozbudowę sieci gabinetów stomatologicznych”.

 

MedicalOnline.pl

22 września 2009 r.
 

Brak tagów